Sylwester 2019/2020 w Macedonii + Kosowo

skopjeNYE

Tegorocznego Sylwestra spędzimy w Macedonii z opcją fakultatywnego wyjazdu do Kosowa. .

Koszt: 750 zł
Termin: 27.XII.2019 (Piątek g.23:30) – 1/2.I.2020

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]
Podczas rezerwacji w polu „Nazwa wyjazdu” należy wpisać hasło „sylwester”.
(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty, natomiast chętni na fakultet do Kosowa powinni posiadać ważny paszport)

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

Piątek
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem Wyjazd spod Pomnika Grunwaldzkiego na Placu Matejki (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej!Plac Jana Matejki - Pomnik GrunwaldzkiWesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz!
Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie! VCPCoachBardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.

Sobota
Nad ranem dojedziemy do stolicy Węgier. Budapeszt… – do tej nazwy przywykliśmy i nawet jeśli znamy określenie „Perła Dunaju”, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego trafności.Budapest bridge Lecz gdy sami staniemy w końcu na Wzgórzu Gellerta i spróbujemy ogarnąć wzrokiem wspaniałe budowle, majestatyczne mosty i rozchodzące się promieniście aleje, jasnym staje się, że to jedno z najpiękniejszych miast naszego kontynentu.Budapest - st Istvan Piękne widoki będziemy sobie umilać poranną kawą oraz słodkim poczęstunkiem. ;-)
pusztaNastępnie ruszymy w kierunku południa Węgier. Zatrzymamy się w Szeged (pol. Segedyn) – najbardziej słonecznym mieście Węgier.dam-ter Segedyn to miasto, w którym kolory, wzory i style mieszają się na każdym kroku, tworząc niespotykanie urokliwą eklektyczną całość. Spotkamy tu i budowane z wielkim rozmachem pałace, kamienice, piękne świątynie, wspaniałe uliczki i parki. Bez końca można spacerować w otoczeniu stuletnich platanów, magnolii o pięknych okazałych kwiatach i cesarskich drzew. Jak na ośrodek akademicki i kulturalny przystało, na każdym kroku znajdziemy przytulne kafejki i restauracje, ławeczki, skwerki, gdzie można przysiąść, napić się słynnej węgierskiej kawy i zjeść jeszcze słynniejsze węgierskie wypieki i pralinki. Wszystko w otoczeniu secesji i bujnej zieleni.szegedi-utcaNajważniejszym zabytkiem Segedynu i zarazem symbolem jest Kościół Wotywny (Dom Templom). Kościół wzniesiono w stylu neoromańskim, a jego charakterystyczne dwie wieże górują dziś nad całym miastem.dam-templomTuż przy kościele wznosi się trzecia wieża – wieża świętego Demetriusa, która jest pozostałością po XIII wiecznej świątyni. Aby wybudować kościół wyburzono wiele domów starówki, dzięki czemu powstał Plac Dom o powierzchni 12 tys m2. Na południe od Placu Katedralnego znajduje się niewielki plac Męczenników spod Arad (Aradi Vértanúk), przy którym stoi Brama Bohaterów (Hösök Kapuja). Ratusz Miejski wybudowany jest przy palcu Széchenyi’ego (Széchenyi tér), stanowiącego w rzeczywistości niewielki park w samym centrum. Spacerując w cieniu drzew podziwiać można rzeźby ustawione na niewielkich wolnych przestrzeniach, otoczonych klombami kwiatów. Budynek samego Ratusza Miejskiego od razu przyciąga uwagę turystów.szegedInteresującą częścią miasta jest również dzielnica Żydowska, w której z pewnością najważniejsza jest Nowa Synagoga, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie i najpiękniejszą na Węgrzech, jest niezwykle barwna, bogata w symbole i bajeczne detale. Kilka kroków dalej stoi zbudowana w stylu romantycznym synagoga ortodoksyjna, w której od czasu do czasu odbywają się spektakle alternatywne, m.in. w ramach letniego festiwalu Thealter.novisadPo południu zakwaterujemy się w hotelu w Nowym Sadzie – stolicy Wojwodiny, która jest jednym z najważniejszych centrów kulturowych Serbii oraz drugim po Belgradzie ośrodkiem akademickim kraju. Nowy Sad jest kojarzony z austro-węgierską architekturą, wielokulturowością i wielonarodowością, festiwalami teatralnymi i dużym muzycznym wydarzeniem znanym w całej Europie – festiwalem Exit, obejmującym kilkanaście scen muzycznych.
petrovaradinfortressPo zakwaterowaniu oraz regeneracji wyruszymy na podbój miasta. W pierwszej kolejności udamy się na słynną Twierdzę Petrovaradin znajdującą się na prawym brzegu Dunaju. Pierwsze utwierdzenia i zaczątki twierdzy w tym miejscu związane są z cywilizacją rzymską i bizantyjską.petrovaradin-1 Rzymianie wybudowali tu twierdzę pod nazwą Cusum, którą następnie przejęło Bizancjum i nazwało Petrikon. Obecny swój wygląd twierdza zawdzięcza Austrii, która na miejscu wcześniejszych średniowiecznych umocnień, wybudowała twierdzę w celu obrony przed Imperium Tureckim.petrovaradin Petrovaradin często jest nazywany Giblartarem na Dunaju. Petrovaradinska twierdza jest zabytkiem kultury, na jej terenie znajdują się muzea, galerie oraz kluby muzyczne i kawiarnie.petrovaradinulicaNastępnie przemieścimy się na drugą stronę Dunaju, gdzie głównym obiektem naszego zainteresowanie będzie zabytkowa dzielnica miasta Stari Grad, z wieloma zabytkami, muzeami, kawiarniami, restauracjami i sklepami.nocni-zivot Znajduje się tam wiele zabytkowych świątyń prawosławnych, katolickich, greckokatolickich, ewangelickich i innych, a także synagoga. W pobliżu mostu Varadin znajduje się port turystyczny goszczący statki wycieczkowe z całej Europy. Ponadto w mieście organizowane są rejsy po Dunaju.ptrfromnsPodczas przewidzianego czasu wolnego będzie możliwość zasmakowania tutejszej kuchni – mieszaniny tradycji serbskich i węgierskich. Niech więc nikt nie waży się stołować w licznych tu pizzeriach! To byłby grzech śmiertelny. Zasada jest prosta: jeśli jesteśmy głodni, omijamy wszystkie miejsca, które mają „zachodnie” nazwy. Na okolicznym targu będzie można nabyć wszystko co domowe, m.in. rakiję wyrabianą przez chłopów. ;-) laze-teleckogWiększość z nas zapewne spotka się na najpopularniejszej uliczce z licznymi pubami i knajpkami (ul. Laze Teleckog), gdzie czeka nas kolejna solidna porcja integracji …nsnightlife

Niedziela
Po śniadaniu wykwaterujemy się i ruszymy w kierunku Belgradu – miasta, w którym toczy się akcja filmów Underground i Czarny kot, biały kot Emira Kusturicy. Belgrade - from airPora na zwiedzanie, podczas którego dowiesz się sporo na temat historii miasta (liczącej sobie ponad 7 tysięcy lat!), jego różnorodności etnicznej i religijnej oraz kultury.naslovnapozadinabeogradWśród zabytków, które trzeba zobaczyć w stolicy Serbii, warto wymienić chociażby:
zabytkową dzielnicę i port Zemun, położone u ujścia Sawy do Dunaju, liczne obiekty sakralne (synagogę, kilka cerkwi, meczet Bajrakli oraz katolicką Katedrę Najświętszej Maryi Panny), zbudowany w stylu akademizmu budynek parlamentu, mauzoleum Josipa Broz Tito o nazwie Kuća Cveća (Dom Kwiatów),bg-savaBeli Dvor (Biały Pałac) – dwór królewski dynastii Karadziordziewiciów…Zwiedzanie zakończymy czasem wolnym w okolicach Kalemegdanu – fortyfikacji wybudowanych za czasów celtyckich. Belgrade - The RiverWieczorem zakwaterujemy się w hotelu w centrum Skopje – największym mieście i stolicy Macedonii, położonym malowniczo nad rzeką Wardar.
Dla chętnych integracyjne Skopje „by night” czyli impreza w jedynm z fajnieszych klubów miasta.Skopje night

Poniedziałek
Po śniadaniu udamy się na wyjazd fakultatywny do Kosowa (Uwaga! wymagany paszport).
Naszym pierwszym celem będzie Prizren, najpękniesze miasto Kosowa. Prizren powstało w czasach rzymskich – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z II wieku naszej ery.Prizren1 Miasto przechodziło z rąk do rąk, a każdy rządzący zostawiał w nim cząstkę swojej kultury. Prizren znajdowało się pod władaniem Bułgarów, Cesarstwa Bizantyjskiego, Serbów, a w końcu Imperium Osmańskiego. Miasto miało swój epizod jako stolica Carstwa Serbskiego – XIV-wiecznego tworu, który w swoich czasach był jednym z największych państw na mapie Europy. W XIX wieku powstała tu Liga Prizreńska, która jako organizacja stała na straży praw Albańczyków.Prizren Tak duża różnorodność kultur wymieszana w bałkańskim kotle musiała wrzeć, a w końcu wybuchnąć. Miasto zdaje się o swojej okrutnej i wcale nie tak odległej historii nie pamiętać. Uliczki nad rzeką wypełnione są restauracjami, a zakochani, przysięgając sobie wierność, kwitują te wyznania przypięciem kłódki na jednym z prizreńskich mostów. Albańskie i kosowskie flagi zdobią wiele miejskich budynków, uliczni artyści wabią przechodniów swoimi umiejętnościami, a turyści popijają mocne espresso w kawiarni z widokiem na twierdzę Kalaja. Wszyscy widzą, że w połowie drogi na twierdzę stoi cerkiew – osobliwa, bo bez dachu. Strawił go zaprószony przez Albańczyków ogień. PrizrenMostW mieście zobaczymy m.in.: cerkiew Chrystusa Zbawiciela z freskami (połowa XIV wieku); ruiny monasteru Świętych Archaniołów (1348); ruiny zamku Nemaniczów (XIV wiek); meczet Sinana Paszy (1615); cerkiew klasztorna Bogurodzicy Ljeviškiej fundowana przez króla Milutina (1307), wewnątrz zdobiona freskami stanowiącymi jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa bizantyjskiego okresu Paleologów, ruiny soboru św. Jerzego z 1856; katedrę Matki Bożej Nieustającej Pomocy z XIX wieku.
Popołudnie spędzimy w najmłodszej stolicy Europy – Prisztinie.
W Prisztinie nie znajdziemy wielu zabytków, a samo miasto do najpiękniejszych nie należy. PrisztinaNajciekawsze miejsca to Narodowa Biblioteka Kosowa – perełka architektury brutalistycznej, wyglądająca trochę jak zbudowana z klocków Lego – oraz pomnik Newborn.Ten niepozorny napis jest symbolem niepodległego Kosowa. Jednak najważniejszym miejscem w Prisztinie jest bulwar Matki Teresy – główny deptak miasta tętniący życiem od rana do późnych godzin wieczornych. To tu odbywa się wiele imprez, to właśnie tu spędziemy resztę dnia …PrisztinaNightWieczorem wrócimy do Skopje, gdzie czeka nas kolejna porcja pozytywnej integracji … ;-)

Wtorek
Po śniadaniu udamy się do kanionu Matka – najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego na rzece Treska,Macedonia Kanion Matka gdzie czeka nas rejs łódkami, zwiedzanie jaskini oraz cerkwi św. Mikołaja z XIII w.MK KanionNastępnie wjedziemy na jedną z większych atrakcji stolicy Macedonii, VodnoGondolajaką jest widoczna z każdego punktu w mieście Góra Vodno (1066 m), zwieńczona ogromnym Krzyżem Milenijnym.VodnoCross Z góry można podziwiać piękną panoramę zewsząd otoczonej górami Macedonii.Gora VodnoPo południu czeka nas zwiedzanie Skopje, które stanowi główny ośrodek gospodarczy i kulturalny oraz dużą atrakcję dla odwiedzających.SkopjeTB W starożytności istniała tu iliryjska osada Scupi, która należała do helleńskich Macedończyków i Rzymian. Young women walking through outdoor bars and restaurants at Carsija district-Old Bazaar in Skopje, MacedoniaGłówne atrakcje Skopje to ruiny z czasów rzymskich, architektoniczne perełki z okresu panowania tureckiego oraz najbardziej znana cerkiew św. Spasa z XVII wieku.SkopjeCV Po zwiedzaniu wrócimy do hotelu i zaczniemy przygotowania do Wielkiej Nocy Sylwestrowej.nova-godinaSkopjeNowy Rok przywitamy wspólnie na głównym placu miasta, po czym przeniesiemy się do wybranego klubu.

NightlifeJesteśmy przekonani, że nasi miejscowi „eksperci” zadbają o to, by owa noc na długo utkwiła w Waszej pamięci!

Środa
Po śniadaniu noworocznym, wykwaterowaniu (ok. południa), a następnie ruszymy w kierunku Serbii.Balkan partyWieczorem czeka nas wesoła obiadokolacja w bałkańskich klimatach podczas której nie zabraknie wyśmienitej bałkańskiej kuchni, krzepiących trunków oraz muzyki.RestaurantPo kolacji ruszymy w wesołą podróż w kierunku Polski.

Czwartek
Do Krakowa dojedziemy we wczesnych godzinach porannych.

Kraków !
CO OBEJMUJE KOSZT WYJAZDU?
- przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, klimatyzacja, barek, wideo),
- noclegi ze śniadaniem w hotelach***,
- bałkańską obiadokolację,
- zwiedzanie z przewodnikiem,
- ubezpieczenie (KL: 10 000 €; NNW: 2000 €; bagaż: 200 €),
- butelkę sylwestrowego „szampana”,
- identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.,
- klubowy „welcome drink” połączony z integracją
…oraz standardowo wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę.

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:
- wyjazd fakultatywny do Kosowa – 30€,
- wyjazd fakultatywny do Kanionu, na górę Vodno oraz zwiedzanie Skopje – 15€ (cena zawiera bilety wstępu na rejs, wjazd na górę oraz przewodnika)
- dopłata do pokoju 2-osobowego – 99 zł/os. (dopłata łączna za wszystkie noclegi; liczba „dwójek” jest ograniczona, dlatego chęć zakwaterowania w pokoju dwuosobowym należy zgłosić podczas rezerwacji).

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne oraz szczegółowe ceny poszczególnych artykułów. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi. Przypominamy, że ilość miejsc jest ograniczona. Miejsca na Sylwestra zapełniają się bardzo szybko, więc w celu uniknięcia przykrych rozczarowań lepiej nie zwlekać do końca.

Pozdrawiamy,
Ekipa Venture Club Polska

kontakt