Wakacje 2019 – Grecja – Macedonia – Bułgaria

(Grecja – Macedonia – Bułgaria – Wschodnia Serbia)
Termin: 9.VIII – 18.VIIIAthos

Koszt: 989 zł

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]
Podczas rezerwacji w polu Nazwa wyjazdu należy wpisać hasło wakacje.
(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty)

.

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

Piątek
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem Wyjazd (UWAGA NOWE MIEJSCE) spod Pomnika Grunwaldzkiego na Placu Matejki (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej!Plac Jana Matejki - Pomnik GrunwaldzkiWesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz!
Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie! VCPCoachBardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz ważny dowód osobisty (paszport nie będzie potrzebny) i trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.

Sobota
Nad ranem przyjazd do Nowego Sadu, stolicy Wojwodiny – autonomicznego okręgu na północy Serbii. Krótki spacer po mieście, czas wolny na śniadanie, zakupy itp. Dalsza droga w kierunku Żelaznych Wrót – skalnego przełomu Dunaju przez Karpaty. Przejazd największym kanionem Dunaju (ok. 100 km). Po drodze miniemy Zamek Golubac strzeże on wejścia do przełomu dziewięcioma białymi wieżami. To tutaj zginął w walce najsłynniejszy polski rycerz – Zawisza Czarny. Po drodze odwiedzimy Lepenski Vir – prastarą osadę kultury doby mezolitu (8 tys. lat p.n.e.), pięknie położoną nad Dunajem. Zakwaterowanie we wschodniej części Serbii.

Niedziela
Po śniadaniu przejazd do Bułgarii. W drodze do stolicy Bułgarii zatrzymamy się w mieście Belogradczik, które słynie z fantastycznych formacji skalnych. Te niezwykłe strzeliste skały pomarańczowo-żółtego piaskowca, układają się w przeróżne kształty, z którymi związanych jest wiele legend. Skał strzeże antyczna forteca.
Zakwaterowanie w stolicy Bułgarii. Sofia położona jest w samym centrum Płw. Bałkańskiego, w kotlinie, pięknie otoczona górami. Spacerując po mieście zobaczymy między innymi sobór Aleksandra Newskiego stojący na ogromnym placu oraz pobliską cerkiew św. Zofii, patronki miasta, rotundę św. Jerzego, meczet Bania Baszi, a także łaźnie tureckie.
Wieczorem Sofia by night

Poniedziałek
Po śniadaniu przejazd do Monastiru Rilskiego przepięknie położonego w masywie górskim Riła. Założony przez Iwana z Riły, uważany jest za najwspanialszy symbol wiary prawosławnej w Bułgarii. Monastyr Rilski to połączenie unikatowej architektury z fascynującymi freskami. Zobaczymy cerkiew klasztorną, wieżę Chreliu oraz wyjątkowe dzieło sztuki snycerskiej – krzyż Rafaiła. Następnie odwiedzimy najmniejsze miasto Bułgarii –- Melnik, który słynie nie tylko z zabytkowej architektury, ale przede wszystkim z tradycji winiarskich. Zobaczymy m.in. zabytkowy Dom Kordopułowa – bogatego kupca, gdzie dziś mieści się muzeum oraz piwnice winne. Przejazd do Grecji i zakwaterowanie nad Morzem Egejskim.

Wtorek
Po śniadaniu całodzienny wyjazd fakultatywny do Kawali oraz na Thassos – jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Thassos, zielona wyspa północnej części Morza Egejskiego, z malowniczymi dolinami, gajami oliwnymi, sosnami, jodłami, dereniami, cedrami i wielowiekowymi platanami rosnącymi na całej wyspie. Bogata roślinność wyspy zapewniła jej tytuł najbardziej zielonej w Grecji. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Kawali – jednym z najładniejszych miast północnej Grecji, zbudowane na zboczu góry, z widokiem na morze i wyspę Thassos. Na ulicach historia miesza się z nowoczesnością, są tu wąskie, brukowane uliczki, tradycyjne domy, muzea i kościoły, sklepy, restauracje i nowoczesny port.
Wieczorem powrót do pokoi oraz standardowo, dla chętnych, wieczór integracyjny … ;-)

Środa
Po śniadaniu całodzienny wyjazd fakultatywny do Salonik oraz na wzgórza Olimpu (opcjonalnie można będzie wybrać plażowanie na słynnych plażach Riwiery Olimpijskiej). W mitologii greckiej Góra Olimp uważana była za siedzibę bogów olimpijskich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Olimp był wiecznie spowity mgłą i skuty lodem. Na jego czubku nie było nic widać, dlatego (zgodnie z wierzeniami) tam znajdowała się np. sala biesiadna bogów, w której odbywały się uczty. Po południu przyjedziemy do Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji, nazywanego często grecką stolicą mody. Zobaczymy słynną Białą Wieżę, plac Arystotelesa, Łuk Galeriusza. Przez miasto wiedzie arteria, która w starożytności stanowiła część słynnej Via Egnatia. Czas wolny na spacer po salonickiej promenadzie, zakupy, wyśmienitą oraz kawę po grecku. W Salonikach zostaniemy do wieczora, żeby poczuć prawdziwą atmosferę greckiego wielkomiejskiego kurortu … ;-)

Czwartek
Po śniadaniu dla chętnych rejs statkiem na Athos. Cały półwysep ze Świętą Górą Athos zajmuje Autonomiczna Republika Mnichów. Nie mogą się do niej dostać kobiety, a mężczyźni muszą mieć specjalną wizę na wejście na jej teren, więc dla rejs statkiem wokół Półwyspu Athos i Świętej Góry Athos będzie idealnym rozwiązaniem. Od strony morza podziwiamy piękną i groźną górę, ze szczytem skrytym w chmurach. Widzimy również niedostępne dla zwykłego śmiertelnika klasztory, zbudowane na stromych zboczach Półwyspu lub nad samym morzem. Po południu czas wolny na zakupy, odpoczynek, plażowanie itp. Wieczorem natomiast, czas na kolejną porcję zabawy … ;-)

Piątek
Po śniadaniu czas na wykwaterowanie oraz podróż do Macedonii. W pierwszej kolejności udamy się w kierunku regionu Demir Kapija, słynącego w Macedonii i na całych Bałkanach z wyśmienitych win światowej klasy. Degustacja doskonałych trunków z tego regionu w miejscowej winiarni to obowiązkowy punkt programu.
Następnie przejedziemy do Stobi, gdzie zwiedzimy stanowisko archeologiczne ukazujące pozostałości miasta, które pełniło ważną funkcję handlową i militarną, położone w miejscu, gdzie rzeka Crna wpada do Wardaru. Znaleźć tu można niezwykłe mozaiki, pałace, kasyno, bazyliki, synagogę oraz więzienie.
Po południu udamy się do Kratova, miasta położonego na kraterze wygasłego wulkanu, dawnego centrum wydobycia złota i srebra. Kratovo słynie ze swych mostów i wież oraz oryginalnej architektury. Wciąż jeszcze nieskomercjalizowane, cieszy swoją naturalnością i oryginalnością.
Czas wolny. zakwaterowanie oraz dla chętnych macedońska kolacja połączona z integracją, podczas której nie zabraknie niesamowitego bałkańskiego folkloru, muzyki, tańców oraz śpiewu … ;-)

Sobota
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu, przejedziemy do Kuklic, magicznego miejsca, gdzie jak mówi legenda dawno temu na orszak ślubny została rzucona klątwa, która zamieniła wszystkich w kamienne posągi… Miejsce chronione przez Ministerstwo Środowiska jako unikatowe, ponieważ powstało w wyniku milionów lat erozji. Następnie udamy się do Skopje, największego miasta i stolicy Macedonii, położonego malowniczo nad rzeką Wardar. Skopje stanowi główny ośrodek gospodarczy i kulturalny oraz dużą atrakcję dla odwiedzających. W starożytności istniała tu iliryjska osada Scupi, która należała do helleńskich Macedończyków i Rzymian. Główne atrakcje Skopje to ruiny z czasów rzymskich, architektoniczne perełki z okresu panowania tureckiego oraz najbardziej znana cerkiew św. Spasa z XVII wieku. Po zwiedzaniu czas wolny – pora na zakupy, przekąski itp, Wieczorem przewidujemy kolację w lokalnych klimatach, podczas której nie zabraknie dobrej bałkańskiej kuchni oraz muzyki. ;-) Po wszystkim czeka nas wesoły przejazd do Budapesztu. ;-)

Niedziela
Nad ranem dojedziemy do stolicy Węgier. Budapeszt… – do tej nazwy przywykliśmy i nawet jeśli znamy określenie „Perła Dunaju”, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego trafności. Lecz gdy sami staniemy w końcu na Wzgórzu Gellerta i spróbujemy ogarnąć wzrokiem wspaniałe budowle, majestatyczne mosty i rozchodzące się promieniście aleje, jasnym staje się, że to jedno z najpiękniejszych miast naszego kontynentu. Po śniadaniu obierzemy kurs na monumentalne zabytki miasta. Naszym oczom ukażą się m.in.:
majestatyczny kompleks Zamku Królewskiego znajdujący się wraz z całym Wzgórzem Zamkowym na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, zbudowany w XIII w. kościół Macieja, pełen pięknych fresków i witraży, gmach Parlamentu z końca XIX w., przy wznoszeniu którego pracowało ponad 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota i ponad 40 milionów cegieł, Most Łańcuchowy, uważany za najpiękniejszy nad całym Dunajem, Bazylika Św. Stefana, która w najszerszym miejscu mierzy 55 m długości, zajmuje powierzchnię 414 m2 i może pomieścić 10 000 wiernych. Zamiast zwiedzać wolisz poznać urok węgierskich term? Nie ma problemu – osoby chętne na czas naszego małego „Tour de Budapest” zatrzymają się w Łaźniach Sechenyiego – jednym z największych i najładniejszych kompleksów term i basenów w Europie, gdzie na spragnionych aktywności i orzeźwienia czekają baseny na otwartym powietrzu, liczne termy o zróżnicowanej temperaturze wody, sauny, solarium i masaże.
I już wracamy do ojczyzny. Podczas przejazdu nie zabraknie dobrego kina, muzyki oraz regeneracyjnych napojów i przekąsek … Po drodze zatrzymamy się na obiad w sprawdzonej knajpce z dobrym lokalnym jedzeniem. Historia kołem się toczy, a Władysław Stanisław Reymont w „Chłopach” doskonale ukazał nam cykliczność życia – w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Krakowie, gdzie wylądujemy w godzinach wieczornych. Tutaj zapewne będą miały miejsce gorączkowe rozmowy na temat następnej wyprawy. Przyzwyczailiśmy się. ;-)

CO OBEJMUJE KOSZT WYJAZDU?

 • przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
 • noclegi ze śniadaniami w hotelach oraz pensjonatach,
 • zwiedzanie z przewodnikiem,
 • ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
 • degustację lokalnych trunków,
 • identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
 • klubowy „welcome drink” ;-)
 • … oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

 • wyjazd fakultatywny na wyspę Thassos oraz do Kawali – 20€
 • wyjazd fakultatywny na wzgórza Olimpu oraz do Salonik – 15€
 • wyjazd fakultatywny na rejs po Półwyspie Athos – 30€
 • opcjonalne wstępy do poszczególnych obiektów – ok. 10€
 • dopłata do pokoju 2-osobowego – 150 zł/os . (dopłata łączna za wszystkie noclegi)

Serdecznie pozdrawiamy,
Ekipa Venture Club Polska ;-)kontakt