Czerwcówka’20 – Balaton, Płn. Wojwodina, Burgenlandia, Puszta, Węgry Nieznane

BadacsonyW CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

Podczas rezerwacji w polu „Nazwa wyjazdu” należy wpisać hasło „Czerwcówka”.

(Wymagany ważny dowód osobisty lub paszport)

Koszt: 685 zł
Termin: 10 Czerwca (środa – g.23:30) – 14 czerwca (niedziela – wieczór)

Środa
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem, samolotem. Wyjazd spod Pomnika Grunwaldzkiego na Placu Matejki (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej!Plac Jana Matejki - Pomnik GrunwaldzkiWesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz! Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie!VCPCoachBardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.
Czwartek
Po wesołej nocy w autokarze wczesnym rankiem przyjedziemy do Bratysławy, w której zatrzymamy się na śniadanie oraz spacer po urokliwej starówce,Bratislava - Stare Miasto prawdziwym labiryncie małych uliczek, często pnących się wysoko w górę, gdzie skupionych jest najwięcej zabytków, reprezentujących głownie gotyk oraz barok wiedeński.Svejk Jednym z ważniejszych jest Zamek Bratysławski, usytuowany na granitowym wzgórzu, 80 metrów nad lustrem Dunaju. To twierdza o 4 wieżach zbudowanych w narożnikach murów obronnych.Bratislava - PanoramaRuszamy dalej!
Na wschód od Dolnej Austrii, wokół Jeziora Nezyderskiego, rozciąga się Burgenlandia. Historycznie była to część Węgier, a po wojnach z Turkami została zasiedlona przez niemieckich i chorwackich kolonistów. Przewaga ludności niemieckiej zadecydowała o przyłączeniu kraju do Austrii, co nastąpiło w 1921 r.Sopron logPo krótkiej podróży dojedziemy do Sopron – najwierniejszego miasta Węgier. Wszystko z racji granicznej lokalizacji oraz referendum jakie przeprowadzono w mieście w 1921 roku, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za pozostaniem częścią Węgier i przeciwko przyłączeniu do Austrii.SOPRON panorama To wydarzenie symbolicznie upamiętniono Bramą Wierności w centrum miasta. Dzisiaj jest to jedno z najpiękniejszych miast Węgier. Produkuje się tutaj mniej znane, ale równie smaczne białe i czerwone wina (Kékfrankos) oraz jedno z najlepszych węgierskich piw (Soproni).Sopron Fo Największymi zabytkami jest wieża strażacka, z której dachu rozpościera się świetny widok na cały Sopron. Ponadto warto zgubić się na przepięknym starym mieście.Sopron utNastępnie przejedziemy do Kőszeg, to zabytkowe miasto w zachodniej części Węgier, położone u stóp wzgórz o takiej samej nazwie.Koszeg panZ uwagi na malownicze położenie oraz zabytkową zabudowę Kőszeg już od XIX wieku stanowi atrakcję turystyczną regionu. Najważniejsze zabytki miasta to m.in. średniowieczny zamek Jurišicia, neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego, Koszeg oroszlanXVII wieczny budynek ratusza, barokowa kolumna Świętej Trójcy, kościół św. Emeryka (Szent Imre templom), Tábornakház (Dom Komendanta – obecnie siedziba muzeum), kościół św. Jakuba, XIII wieczna baszta miejska (Zwinger) oraz wzniesiona w 1932 roku z okazji czterechsetnej rocznicy zwycięstwa nad Turkami – Wieża Bohaterów (Hősök tornya).Koszeg hazok Z miasteczka startują także wytyczone jeszcze w XIX wieku liczne szlaki turystyczne w okoliczne wzgórza Kőszeg zwane także często Alpami Węgierskimi.BalatonPo południu zakwaterujemy się nad Balatonem. Następnie czas wolny na plażowanie, jedzenie, odpoczynek itp…Balaton strandBalaton jest największym zbiornikiem słodkowodnym w tej części Europy. Rekompensuje Węgrom brak dostępu do morza. Dookoła jeziora jest prawie 200 km ścieżek rowerowych.Badacsony Gasztrohegy W samym Balatonie można się śmiało kąpać, żeglować i opalać na licznych plażach. Ze względu na niewielką głębokość (12m w najgłębszym miejscu), woda osiąga przyjemne temperatury bardzo wcześnie.OgniskoWieczorem integracyjne ognisko połączone z degustacją … ;-)
Piątek
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się na niezapomnianą podróż po najpiękniejszych zakątkach regionu północnego Balatonu, zwanego węgierską Toskanią.Badacsony_03Zobaczymy m.in.:
- Jezioro w grocie, które znajduje się 15-20 metrów pod powierzchnią miasteczka Tapolca. Jaskinia została odkryta w 1912 roku, a 10 lat później udostępniona dla zwiedzających. Cała jaskinia ma ok. 5 km długości z czego 3 km znajduje się całkowicie pod wodą.Tapolca-Cave Woda znajdująca się w jaskini ma maksymalną głębokość 4 m, a jej temperatura nie zmienia się przez cały rok i wynosi 20 °C. Woda do jaskini wpływa z dwóch źródeł, a wypływając zasila źródło stawu młyńskiego.Tapolca- Region Badacsony, które leży na wygasłym wulkanie, swą sławę zawdzięcza bazaltowej glebie, łagodnemu klimatowi i sąsiedztwu jeziora Balaton.Badacsony-1 To jedno z najlepszych na świecie siedlisk win białych. Powstają tu głównie wina wytrawne, ale też bardzo dobre słodkie.Badacsony-2- Tihany, nazywane „Perłą Węgier”, uważane jest za jedno z najpiękniejszych nad Balatonem. Na terenie całego półwyspu panuje wyjątkowa cisza i spokój. Półwysep TihanyDo najbardziej polecanych miejsc należy średniowieczne opactwo oraz pieczary banitów.Dawn in a lavender field nr Sault, the Vaucluse, Provence, France Niewątpliwą atrakcją półwyspu są pola lawendowe oraz wewnętrzne jezioro – idealne dla wędkarzy oraz pozostałości wygasłych gejzerów.Tihany Cały obszar półwyspu znajduje się pod ochroną.
Następnie przepłyniemy jezioro statkiem, gdzie na południowym brzegu czeka nas czas wolny na posiłek i/lub plażowanie.Pecs PanPo południu dojedziemy do Peczu, który Węgrzy zwykli nazywać zadunajską krainą pokoju. Taki jest dzisiejszy Pecz. Poza granicami, obojętny na piętno przeszłości, po której pozostały chrześcijańskie kościoły, tureckie meczety i synagogi. Kiedyś świątynie różnych religii rywalizowały ze sobą o dominacje nad miastem, dziś współistnieją w idealnej harmonii. Pecs-2Wojna bałkańska również przygnała tu swoje dzieci. Obok Serbów, Chorwatów i Bośniaków do miasta, nadal zjeżdżają mniejszości narodowe z całej Europy m.in. Polacy, Niemcy, Ukraińcy i Cyganie. Meczet paszy Hassana Jakovalia to jedyny na Węgrzech meczet, który pozostał nienaruszony wraz z minaretem.PecsOdwiedzimy również Villany, centrum okolicznego regionu winiarskiego. położone w przepięknej, zielonej okolicy, gdzie na każdym kroku natkniemy się na kilometry dojrzewających winogron. Region ten jest jednym z najbardziej cenionych regionów winiarskich Węgier.Villany Słynie przede wszystkim z win czerwonych, na których jakość wpływa zarówno świetny klimat (najcieplejszy region Węgier). Pomimo, że samo Villany jest małe, znajdziemy całą masę winiarni w uroczych, malutkich domkach, gdzie nie omieszkamy skosztować wysokiej jakości trunków.Villany PincekWieczorem po zakwaterowaniu oraz niezbędnej regeneracji dla chętnych kolejna porcja solidnej integracji … ;-)
Sobota
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się na zwiedzanie miasta Sombor, położonego w północnej Wojwodinie nad zbudowanym w latach siedemdziesiątych XX wieku Kanałem Dunaj-Cisa-Dunaj.Sombor TH Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada handlowa. Wtedy też stanowiło ono część ówczesnego Królestwa Węgier, nazywane było Czoborszentmihály. W połowie XVI wieku Sombor został zdobyty przez wojska tureckie i przez blisko 150 kolejnych lat pozostawał pod okupacją Imperium Osmańskiego.Sombor W czasach tureckich z miasta wysiedlona została ludność węgierska, którą zastąpiono etnicznymi Serbami. Wycofujących się w 1687 roku Turków zastąpili Austriacy, a w 1749 roku Sombor uzyskał status wolnego miasta królewskiego.Subotica tram W 1918 roku miasto zostało włączone do Królestwa Serbii. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. znajdujący się w centrum Kościół i Klasztor Karmelitów, budynek Starego Ratusza oraz wybudowany w latach 1928-1933 prawosławny klasztor.SuboticaNastępnie przejedziemy do Suboticy, miasta położonego na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o Suboticy pojawia się w dokumentach z drugiej połowy XIV wieku, wtedy należało do Królestwa Węgierskiego.Subotica SC Do czasów obecnych w Suboticy zachowało się sporo zabytków. Najcenniejsze z nich to okazała katedra św. Teresy z Ávili, świątynia wzniesiona w latach 1773-1779 w stylu barokowym według projektu architekta Franza Kaufmanna z Budapesztu oraz wzniesiony w 1736 roku na pozostałościach średniowiecznej twierdzy kościół Franciszkański.Subotica PA W Suboticy zobaczyć można także wiele budynków w stylu secesyjnym. Są to m.in. wybudowany w 1912 roku okazały budynek ratusza miejskiego (jeden z symboli miasta), wzniesiony na początku XX wieku Pałac Rajhla (obecnie siedziba Galerii Sztuki Współczesnej), oraz imponująca Synagoga. Budowla uznawana za jeden z najpiękniejszych istniejących przykładów sakralnej architektury secesji w Europie.palic-mainPo czasie wolnym, wyjeżdżając z miasta, zobaczymy jezioro Palić – jedną z ciekawszych atrakcji okolicy.BugacNastępnie ruszymy w kierunku węgierskiej Puszty, gdzie czeka nas zakwaterowanie oraz przygotowania do tradycyjnej węgierskiej biesiady. pusztaCzeka nas niezapomniany wieczór pełen atrakcji oraz licznych polsko-węgierskich relacji … ;-)
Niedziela
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się do Gödöllő, gdzie zobaczymy piękny pałac królewski wybudowany w stylu barokowym w latach 40. XVIII wieku przez Antala Grassalkovicha.Godollo1Służył jako letnia rezydencja Franciszka Józefa, cesarza Austrii i króla Węgier oraz cesarzowej Elżbiety.Godollo2Następnie pojedziemy do Holloko – najbardziej tradycyjnej ze wszystkich wiosek na Węgrzech. Holloko utMalownicze domki, poprzebierani w stroje z minionej epoki mieszkańcy. Na miejscu znajduje się 67 ludowych domków oraz XIII-wieczny zamek.Holloko var 2 Cała wioska była wielokrotnie niszczona oraz odbudowana. Wszystko dzięki poświęceniu autochtonicznego ludu Polec.HollokoI już wracamy do ojczyzny. Podczas przejazdu nie zabraknie dobrego kina, muzyki oraz regeneracyjnych napojów i przekąsek …
Historia kołem się toczy, a Władysław Stanisław Reymont w „Chłopach” doskonale ukazał nam cykliczność życia – w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy.Kraków !W Krakowie, gdzie wylądujemy w godzinach wieczornych. Tutaj zapewne będą miały miejsce gorączkowe rozmowy na temat następnej wyprawy. ;-)

CO OBEJMUJE KOSZT WYJAZDU?
- przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
- noclegi ze śniadaniami w ośrodkach wczasowych/pensjonatach,
- zwiedzanie z przewodnikiem,
- ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
- rejs statkiem przez Balaton,
- ognisko z degustacją lokalnych trunków oraz przekąsek,
- identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
- klubowy „welcome drink”
… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:
- dopłata do pokoju 2-osobowego – 120 zł/os . (dopłata łączna za wszystkie noclegi
- opcjonalne wstępy do wybranych obiektów – ok. 10€

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne oraz szczegółowe ceny poszczególnych artykułów. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi.kontaktSerdecznie pozdrawiamy,
Ekipa Venture Club Polska