W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]
Podczas rezerwacji w polu „Nazwa wyjazdu” należy wpisać hasło „Czerwcówka”.
(Wymagany ważny dowód osobisty lub paszport)
Koszt: 775 zł
Termin: 15 Czerwca (środa – g.23:30) – 19 czerwca (niedziela – popołudnie)
Środa
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem, samolotem. Wyjazd spod Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawiej obok dworca PKP (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15min wcześniej!
Wesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz! Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie!
Bardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.
Czwartek
Po wesołej nocy w autokarze wczesnym rankiem przyjedziemy do Bratysławy, w której zatrzymamy się na śniadanie oraz spacer po urokliwej starówce,
prawdziwym labiryncie małych uliczek, często pnących się wysoko w górę, gdzie skupionych jest najwięcej zabytków, reprezentujących głownie gotyk oraz barok wiedeński.
Jednym z ważniejszych jest Zamek Bratysławski, usytuowany na granitowym wzgórzu, 80 metrów nad lustrem Dunaju. To twierdza o 4 wieżach zbudowanych w narożnikach murów obronnych.
Ruszamy dalej! Na wschód od Dolnej Austrii, wokół Jeziora Nezyderskiego, rozciąga się Burgenlandia. Historycznie była to część Węgier, a po wojnach z Turkami została zasiedlona przez niemieckich i chorwackich kolonistów. Przewaga ludności niemieckiej zadecydowała o przyłączeniu kraju do Austrii, co nastąpiło w 1921 r.
Po krótkiej podróży dojedziemy do Sopron – najwierniejszego miasta Węgier. Wszystko z racji granicznej lokalizacji oraz referendum jakie przeprowadzono w mieście w 1921 roku, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za pozostaniem częścią Węgier i przeciwko przyłączeniu do Austrii.
To wydarzenie symbolicznie upamiętniono Bramą Wierności w centrum miasta. Dzisiaj jest to jedno z najpiękniejszych miast Węgier. Produkuje się tutaj mniej znane, ale równie smaczne białe i czerwone wina (Kékfrankos) oraz jedno z najlepszych węgierskich piw (Soproni).
Największymi zabytkami jest wieża strażacka, z której dachu rozpościera się świetny widok na cały Sopron. Ponadto warto zgubić się na przepięknym starym mieście.
Następnie przejedziemy do Kőszeg, to zabytkowe miasto w zachodniej części Węgier, położone u stóp wzgórz o takiej samej nazwie.
Z uwagi na malownicze położenie oraz zabytkową zabudowę Kőszeg już od XIX wieku stanowi atrakcję turystyczną regionu. Najważniejsze zabytki miasta to m.in. średniowieczny zamek Jurišicia, neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego,
XVII wieczny budynek ratusza, barokowa kolumna Świętej Trójcy, kościół św. Emeryka (Szent Imre templom), Tábornakház (Dom Komendanta – obecnie siedziba muzeum), kościół św. Jakuba, XIII wieczna baszta miejska (Zwinger) oraz wzniesiona w 1932 roku z okazji czterechsetnej rocznicy zwycięstwa nad Turkami – Wieża Bohaterów (Hősök tornya).
Z miasteczka startują także wytyczone jeszcze w XIX wieku liczne szlaki turystyczne w okoliczne wzgórza Kőszeg zwane także często Alpami Węgierskimi.
Po południu zakwaterujemy się nad Balatonem. Następnie czas wolny na plażowanie, jedzenie, odpoczynek itp…
Balaton jest największym zbiornikiem słodkowodnym w tej części Europy. Rekompensuje Węgrom brak dostępu do morza. Dookoła jeziora jest prawie 200 km ścieżek rowerowych.
W samym Balatonie można się śmiało kąpać, żeglować i opalać na licznych plażach. Ze względu na niewielką głębokość (12m w najgłębszym miejscu), woda osiąga przyjemne temperatury bardzo wcześnie.
Wieczorem integracyjne ognisko połączone z degustacją …
Piątek
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się na niezapomnianą podróż po najpiękniejszych zakątkach regionu północnego Balatonu, zwanego węgierską Toskanią.
Zobaczymy m.in.: – Jezioro w grocie, które znajduje się 15-20 metrów pod powierzchnią miasteczka Tapolca. Jaskinia została odkryta w 1912 roku, a 10 lat później udostępniona dla zwiedzających. Cała jaskinia ma ok. 5 km długości z czego 3 km znajduje się całkowicie pod wodą.
Woda znajdująca się w jaskini ma maksymalną głębokość 4 m, a jej temperatura nie zmienia się przez cały rok i wynosi 20 °C. Woda do jaskini wpływa z dwóch źródeł, a wypływając zasila źródło stawu młyńskiego.
- Region Badacsony, które leży na wygasłym wulkanie, swą sławę zawdzięcza bazaltowej glebie, łagodnemu klimatowi i sąsiedztwu jeziora Balaton.
To jedno z najlepszych na świecie siedlisk win białych. Powstają tu głównie wina wytrawne, ale też bardzo dobre słodkie.
- Tihany, nazywane „Perłą Węgier”, uważane jest za jedno z najpiękniejszych nad Balatonem. Na terenie całego półwyspu panuje wyjątkowa cisza i spokój.
Do najbardziej polecanych miejsc należy średniowieczne opactwo oraz pieczary banitów.
Niewątpliwą atrakcją półwyspu są pola lawendowe oraz wewnętrzne jezioro – idealne dla wędkarzy oraz pozostałości wygasłych gejzerów.
Cały obszar półwyspu znajduje się pod ochroną. Następnie przepłyniemy jezioro statkiem, gdzie na południowym brzegu czeka nas czas wolny na posiłek i/lub plażowanie.
Po południu dojedziemy do Peczu, który Węgrzy zwykli nazywać zadunajską krainą pokoju. Taki jest dzisiejszy Pecz. Poza granicami, obojętny na piętno przeszłości, po której pozostały chrześcijańskie kościoły, tureckie meczety i synagogi. Kiedyś świątynie różnych religii rywalizowały ze sobą o dominacje nad miastem, dziś współistnieją w idealnej harmonii.
Wojna bałkańska również przygnała tu swoje dzieci. Obok Serbów, Chorwatów i Bośniaków do miasta, nadal zjeżdżają mniejszości narodowe z całej Europy m.in. Polacy, Niemcy, Ukraińcy i Cyganie. Meczet paszy Hassana Jakovalia to jedyny na Węgrzech meczet, który pozostał nienaruszony wraz z minaretem.
Odwiedzimy również Villany, centrum okolicznego regionu winiarskiego. położone w przepięknej, zielonej okolicy, gdzie na każdym kroku natkniemy się na kilometry dojrzewających winogron. Region ten jest jednym z najbardziej cenionych regionów winiarskich Węgier.
Słynie przede wszystkim z win czerwonych, na których jakość wpływa zarówno świetny klimat (najcieplejszy region Węgier). Pomimo, że samo Villany jest małe, znajdziemy całą masę winiarni w uroczych, malutkich domkach, gdzie nie omieszkamy skosztować wysokiej jakości trunków.
Wieczorem po zakwaterowaniu oraz niezbędnej regeneracji dla chętnych kolejna porcja solidnej integracji …
Sobota
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się w kierunku stolicy Węgier, gdzie czeka nas interesujący przejazd, zatrzymamy się w najciekawszych miejscach miasta.
Budapeszt… – do tej nazwy przywykliśmy i nawet jeśli znamy określenie „Perła Dunaju”, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego trafności.
Lecz gdy sami staniemy w końcu na Zamkowym Wzgórzu i spróbujemy ogarnąć wzrokiem wspaniałe budowle, majestatyczne mosty i rozchodzące się promieniście aleje, jasnym staje się, że to jedno z najpiękniejszych miast naszego kontynentu.
Następnie przejedziemy do Gödöllő, gdzie zobaczymy piękny pałac królewski wybudowany w stylu barokowym w latach 40. XVIII wieku przez Antala Grassalkovicha.
Służył jako letnia rezydencja Franciszka Józefa, cesarza Austrii i króla Węgier oraz cesarzowej Elżbiety.
Po południu zakwaterujemy się w Egerze, zabytkowym mieście w północnych Węgrzech, położonym pomiędzy górami Bukowymi a masywem Mátra. Oprócz zabytków miasto słynie także jest z produkcji wybornego wina Egri Bikavér (Bycza krew).
Do czasów obecnych w Egerze zachowało się jedno z najpiękniejszych węgierskich barokowych starych miast. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów z całej Europy.
Najważniejsze zabytki Egeru to m in. monumentalna (druga co do wielkości na Węgrzech) neoklasycystyczna XIX wieczna bazylika, wybudowany na początku XVIII wieku barokowy Pałac Arcybiskupi (Püspök Palota), stanowiący jeden z symboli miasta 40 metrowy Minaret (pozostałość po okupacji tureckiej),
zbudowana przez serbskich osadników w XVIII w wieku cerkiew, XVIII wieczne barokowe liceum z obserwatorium astronomicznym, eklektyczny ratusz miejski, barokowy kościół Minorytów oraz górujące nad miastem (odkryte w czasie dwudziestolecia międzywojennego) ruiny XIII wiecznego zamku.
Zamiast zwiedzać wolisz poznać urok węgierskich term? Nie ma problemu – osoby chętne na czas naszego zwiedzania zatrzymają się w Egerskich Łaźniach – kompleksie term i basenów, gdzie na spragnionych aktywności i orzeźwienia czekają baseny na otwartym powietrzu, liczne termy o zróżnicowanej temperaturze wody, sauny, solarium i masaże.
Naszą egerską przygodę zakończymy w słynnej Dolinie Pięknej Pani (po węgiersku Szepasszony-volgy), to mekka winiarskich smakoszy w tej części Europy. W Dolinie działa kilkadziesiąt winiarni, których wejścia wbudowane są w zbocza otaczających wzgórz. Miękka, wulkaniczna skała to jedno z bogactw północnych Węgier.
Z samą skałą nie bardzo jest co robić, ale można w niej wyjątkowo łatwo ryć, w związku z czym cały region, z Doliną Pięknej Pani na czele, usiany jest malowniczymi piwnicami, a właściwie jaskiniami, w których przechowuje się wino.
W okolicy działa również kilka restauracji, w których będzie można się posilić, gdyż czeka nas niezapomniany wieczór pełen atrakcji oraz licznych polsko-węgierskich relacji …
Niedziela
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu przejedziemy niezwykle urokliwą trasą przez Góry Bukowe.
Następnie zatrzymamy się w istnie bajkowym kurorcie Lillafüred, położonym w malowniczej dolinie otoczonej z trzech stron górami, którego dominującym widokiem jest imponujący pałac.
Węgrzy jeżdżą tam na jednodniowe wycieczki, aby popływać łódką po jeziorze, zwiedzić jaskinię stalaktytową, przejechać się kolejką wąskotorową lub wjechać na szczyt pobliskiej góry kolejką linową.
I już wracamy do ojczyzny. Podczas przejazdu nie zabraknie dobrego kina, muzyki oraz regeneracyjnych napojów i przekąsek … Historia kołem się toczy, a Władysław Stanisław Reymont w „Chłopach” doskonale ukazał nam cykliczność życia – w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy.
W Krakowie, gdzie wylądujemy w godzinach popołudniowych. Tutaj zapewne będą miały miejsce gorączkowe rozmowy na temat następnej wyprawy.
CO OBEJMUJE KOSZT WYJAZDU?
- przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
- noclegi ze śniadaniami w ośrodkach wczasowych/pensjonatach,
- zwiedzanie z przewodnikiem,
- ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
- rejs statkiem przez Balaton,
- ognisko z degustacją lokalnych trunków oraz przekąsek,
- identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.,
- klubowy „welcome drink”,
… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę