Wiosna w Armienii i Gruzji 18.03.2023 – 30.03.2023 (wylot z Warszawy)

Cover

Koszt wyjazdu 1950zł + 350usd obejmuje:

-przelot samolotem na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa (bagaż nierejestrowany 10 kg, 40 x 30 x 20 cm), -transport lokalny autokar/bus/4×4, -12 noclegów z wyżywieniem BB w hotelach oraz pensjonatach, -zwiedzanie z przewodnikiem oraz opiekę pilota, -ubezpieczenie {KL: 30.000 € ; NNW: 4.000 € ; bagaż: 400 € ; OC: 50.000 €}, -lokalne napoje oraz przekąski, -tradycyjne biesiady w Armenii oraz Gruzji, -identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp. -klubowy poczęstunek, oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

 TBILISI – GRUZIŃSKĄ DROGĘ WOJENNĄ – ANANURI – STEPANCMINDA – GUDAURI – DAWIT GAREDŻA – UDABNO – BODBE – SIGHNAGHI – – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – ACHALCICHE – WARDZIA – GORELOVKA – GIUMRI – SEWAN – ERYWAŃ – CHOR WIRAP – NORAWANK – ARENI – GORIS – TATEW – ZORATS QARER  – GARNI – GEGHARD – BATUMI

Sobota (18.03)

Naszą przygodę rozpoczniemy w Warszawie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem lub samochodem.

Okęcie

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o godz. 03.30 rano spotkanie w hali odlotów Wylot do Gruzji o godz. 05.45 rano. W Kutaisi wylądujemy o godz. 12:10 czasu lokalnego.

beautiful-aerial-view-of-bagrati-cathedral-in-kutaisi-city-in-georgia--1188643337-8638e92398e84326a385d921d66f984d

Zobaczymy starożytne miasto Kutaisi, drugie co do wielkości miasto w Gruzji i centrum Imereti, historycznego regionu na zachodzie kraju. Historia Kutaisi liczy ponad 3500 lat. W erze starożytności miasto było stolicą legendarnego królestwa Kolchidy. Przez cały czas Kutaisi odgrywało ważną rolę w życiu gospodarczym i politycznym Gruzji. W 2012 roku parlament gruziński został oficjalnie przeniesiony do Kutaisi, a miasto nazwano stolicą parlamentu.

 Gori

 Uplisciche

Beautiful panoramic view of Tbilisi at sunset, Georgia country

Następnie udamy się na zakwaterowanie do Tbilisi. Wieczorem udamy się do tradycyjnej restauracji, gdzie doświadczymy prawdziwie gruzińskiej biesiady, odkryjemy różnorodne smaki lokalnej kuchni, magię gruzińskiego wina (wyrabiane unikalną na skalę światową metodą w amforach kwewri – UNESCO), poetyckich toastów, tańców i muzyki na żywo.

Supra

Niedziela

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Spacerem wzdłuż murów fortecy, z widokiem na cerkiew Metechi (XIII w.) na drugim brzegu rzeki Mtkwari, dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Zobaczymy tu wodospad siarkowy Leghvtakhevi, przy którym stoją kolorowe domy na skałach. Nieopodal odkryjemy słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). W trakcie dalszej wędrówki urokliwymi zaułkami Tbilisi zobaczymy cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Przejdziemy także przez futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Czas wolny w rejonie kawiarni i restauracji.David_Gareja

Wieczorny przejazd główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego, gdzie obejrzymy pomnik św. Jerzego na placu Wolności, dawną siedzibę ratusza miejskiego, gmach parlamentu (w 2003 r. rozegrała się tu rewolucja róż), operę, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.), teatr i filharmonię.

Dla chętnych przewidujemy integracyjne Tbilisi „by night”, czyli zabawę w wybranych klubach/pubach…;-)

Poniedziałek

Po śniadaniu eskapada spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną. Zaczniemy od Mcchety, pierwszej stolicy Gruzji z zabytkami pod patronatem UNESCO. Podjedziemy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.), gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy wspaniały widok na miasto i styk głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety zobaczymy katedrę Sweticchoweli (XI w.) z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi artefaktami sakralnymi.Droga Wojenna Na szlaku zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad malowniczym rezerwuarem Zhinvali. Kaukaskimi serpentynami dotrzemy następnie do Stepancmindy – tu przesiądziemy się do lokalnych aut 4×4, by krętą, stromą drogą wjechać do położonej na 2170 m n.p.m. cerkwi Cminda Sameba (XIV w.).Droga Wojenna Aragwi Roztacza się stąd oszałamiający widok na miasto i okoliczne szczyty, w tym majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.) – wygasły wulkan i trzecią co do wysokości górę Gruzji, często skrytą za kapryśnymi chmurami. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Gudauri. Na skraju wzniesienia z niesamowitą panoramą doliny obejrzymy monumentalny pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, który przedstawia byłe republiki radzieckie i gruzińską królową Tamar. Panujemy postój na lokalną obiadokolację na trasie.Gudauri

Powrót do Tbilisi oraz kolejna porcja solidnej integracji … ;-)

Wtorek

Po śniadaniu wyjazd do regionu Kachetii, słynącego z tradycji winiarskich (powstaje tu 70% krajowej produkcji wina). Po drodze, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, odwiedzimy imponujący, częściowo wykuty w skałach kompleks klasztorny Dawit Garedża (VI–XII w.). Wertepami wśród surowego piękna półpustyni dotrzemy do Udabno, wioski duchów, która porusza widokami i ludzkimi historiami.Udabno Po przerwie na posiłek, dalsza wyprawa szlakami Kachetii. Zwiedzimy żeński klasztor Bodbe (IX–XVII w.), gdzie pochowano św. Nino, która zapoczątkowała chrześcijaństwo w Gruzji. W pobliżu odwiedzimy Sighnaghi, miasto miłości, jedno z piękniejszych w Gruzji i zwane gruzińskim Carcasonne. Zwiedzimy tu potężne mury obronne (XVIII w.), skąd roztacza się panorama porośniętej winoroślami doliny rzeki Alazani.SIGHNAGHI Czas wolny, można będzie obejść stragany z pamiątkami lub, jeżeli wystarczy czasu, zwiedzić lokalne muzeum z bogatymi zbiorami etnograficznymi i archeologicznymi, kolekcją misternych rzeźb sprzed 5000 lat, obrazami słynnego gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego i innych malarzy. Obiadokolacja (supra) w stylowej restauracji w Sighnaghi. Powrót do Tbilisi. Dla chętnych nie zabraknie nocnych wrażeń … ;-)

Środa

Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu wjedziemy kolejką gondolową ponad dachami starego miasta na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, aby zobaczyć panoramę Tbilisi, pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i potężną twierdzę Narikala (VI–VIII w.), pamiętającą rządy arabskich emirów.ArmeniaNastępnie obierzemy kurs na przejście graniczne z Armenią. Przejazd nad jezioro Sewan, gdzie czeka nas odpoczynek wśród piękna okolicznej przyrody, spacer po półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.), zwanego Czarnym Klasztorem. Klasztor został założony w IV w. Zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. SevanPrzejazd do Erywania, gdzie czeka nas zakwaterowanie, a następnie udamy się na tradycyjną ormiańską obiadokolację.

Czwartek

Po śniadaniu odkryjemy najpiękniejsze zakątki Erywania. Zobaczymy plac Republiki, bulwar, park Zwycięstwa (Achtanak) i słynne schody Kaskady – na ich szczycie jest punkt widokowy z ładną panoramą miasta i Araratu, świętej góry Ormian (szczyt ma 5137 m n.p.m. i obecnie leży na terytorium Turcji).Erywań2 Stąd wyruszymy przez aleję Masztoca, by obejrzeć urząd miasta, kompleks sportowokoncertowy Sportivno, rezydencję prezydenta, parlament, plac Teatralny i muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci genocydu Ormian w latach 1915–1918. Czas wolny. Kolejnym punktem będzie Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcić filmy. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe – twórczość pełna fantazji, dowcipu i artyzmu, która pozostaje unikalna w skali światowej. Powrót do hotelu.Armenia Night

Dla chętnych Erywań „by night” …

Piątek

Po śniadaniu wyjazd do monastyru Chor Wirap (VII–XVII w.), miejsca licznych pielgrzymek z najlepszym widokiem na górę Ararat (5165 m n.p.m.; szczyt leży w granicach Turcji). GorisLegenda głosi, że w głębokim lochu na terenie monastyru był przez 13 lat więziony św. Grzegorz Oświeciciel, ukarany w ten sposób za nauczanie wiary chrześcijańskiej, lecz wkrótce wyswobodzony za uzdrowienie króla Tiridatesa III – po tym wydarzeniu, już w 301 r., Armenia jako pierwszy kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo za religię państwową. Z Chor Wirap ruszymy malowniczym wąwozem rzeki Arpa do regionu Wajoc Dzor.Norawank Zwiedzimy klasztor Norawank (XIII w.), którego ciekawostką są zabytkowe chaczkary i płaskorzeźby. Wielką atrakcją będzie wizyta w pobliskiej wiosce Areni – spróbujemy tu ormiańskie wina z Areni Wine Factory i dowiemy się więcej o lokalnej jaskini, gdzie odkryto prawdopodobnie najstarszą winiarnię na świecie. AreniPrzejazd do Goris. Zakwterowanie oraz tradycyjna obiadokolacja.

Sobota

Po śniadaniu wyjazd do klasztoru Tatew (IX w.). Do świątyni wjedziemy najdłuższą kolejką linową na świecie.Tatew Następnie udamy się w pobliże miasta Sisjan zobaczyć Zorats Qarer (Obserwatorium Karahunj; Carahunge) – prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, określane mianem „ormiańskiego Stonehenge”.Zorats QARER Powrót do Erywania. Zwiedzanie z degustacją w słynnej Erywańskiej Fabryce Koniaków ArArAt. Czas wolny na odpoczynek. Integracyjna obiadokolacja z pokazem folklorystycznym.Erywań

Niedziela

Po śniadaniu pojedziemy do twierdzy Garni (I w. p.n.e.), stanowiącej unikalny pomnik antycznej architektury ormiańskiej.Garni Następnie udamy się do klasztoru Geghard (IV w.). Ten wykuty w skale, piękny i pełen tajemnic zespół świątynny został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela, przechowuje relikwie św. Andrzeja i Jana oraz jeden z najsłynniejszych na świecie symboli Męki Pańskiej, czyli Włócznię Przeznaczenia (oryginał zmajduje się w Eczmiadzynie).Geghard Powrót do Erywania. Czas wolny. Dla chętnych nocno-wieczorne, integracyjne pożegnanie ze stolicą Armenii … ;-)

Poniedziałek

Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu przejazd do Giumri, gdzie zobaczymy XIX-wieczną Czarną Twierdzę (Sev Berd) i historyczną dzielnicę Kumayri.Gyumri Po drodze odwiedzimy miejsce niezwykłe na mapie Gruzji – wieś Gorelovka, założoną w XIX w. przez mniejszość religijną rosyjskich duchoborców. W słowiańskim pejzażu zobaczymy drewniane chałupy z dachami krytymi darnią i orientalny, błękitno-biały dom spotkań z 1847 r., w którym działa obecnie Muzeum Lukerii Kałmukowej, poświęcone historii i unikalnej kulturze Bojowników Ducha.Gorelovka Następnie dojedziemy do skalnego miasta Wardzia (XII–XIII w.), ewenementu średniowiecznego budownictwa, wydrążonego w zboczu góry Eruszeti do wysokości 1300 m n.p.m.WardziaPrzejazd na nocleg do Achalciche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetii. Zakwaterowanie oraz kolejna tradycyjna biesiada … ;-)

Wtorek

Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu zobaczymy gruzińsko-turecką twierdzę Rabati (XII w.), a następnie przemierzymy przepiękną trasę w kierunku gruzińskiego wybrzeża.Rabati Achalciche

Przejazd do Batumi, niezwykłego miasta, nazywanego gruzińskim Dubajem ;-) BatumiCity

Zakwaterowanie. Wieczorem przewidujemy integracyjne „Batumi by Night” ;-)

Środa

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Batumi, najpiękniejszego miasta Gruzji, stolicy rejonu Adżarii, położonej nad Morzem Czarnym. Zobaczymy m.in. ogród botaniczny malowniczo usytuowany na wzgórzach, główna atrakcja miasta.BatumiPla Spacer po sławnym nadmorskim bulwarze, gdzie zobaczymy słynny pomnik „Ali i Nino”, który nawiązuje do powieści Kurbana Saida, opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości chrześcijanki z gruzińskiej rodziny i muzułmanina z Azerbejdżanu. Kolacja. Czas wolny na samodzielne odkrywanie uroków uzdrowiska, jakim jest Batumi lub fakultatywnie niezapomniany rejs po Morzu Czarnym, następnie tradycyjny chaczapuri i spacer urokliwymi uliczkami Batumi.Nightlife

Wieczorem pożegnalna impreza w klimatach Adżarskich … ;-)

Czwartek

Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu, transfer na lotnisko i przelot do Polski.Plane

Historia kołem się toczy, w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Warszawie, gdzie wylądujemy o godz. 14:55.

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi.

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

  • wyjazd fakultatywny (poniedziałek) Gruzińska Droga Wojenna, Ananuri, Zhinvali, Stepancminda, Cminda Sameba, Kazbek, Gudauri – 30 $
  • wyjazd fakultatywny (wtorek) do regionu Kachetii, Udabno, Bodbe, Sighnaghi – 25 $
  • wyjazd fakultatywny (niedziela) do twierdzy Garni oraz klasztoru Geghard – 15 $
  • dopłata do pokoju 2-osobowego – 60 $/os (dopłata łączna za wszystkie noclegi)
  • dodatkowy bagaż rejestrowany – zapoznaj się z cennikiem [LINK]
  • opcjonalne wstępy do obiektów – ok.30 $

kontakt Serdecznie pozdrawiamy, Ekipa Venture Club Polska ;-)