Majówka 28.04.23 – 03.05.23 Istria (Pula, Piran, Muggia, Rovinj, Porec) – Triest – Lublana – Jezioro Bled – Graz

Bled

Koszt wyjazdu 590zł + 60€ obejmuje:

-przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
-noclegi z wyżywieniem BB,
-zwiedzanie z przewodnikiem,
-ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
-napoje oraz przekąski na trasie,
-degustację lokalnych specjałów,
-identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
-klubowy „welcome drink”
… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

 

(Brak obowiązku testów oraz szczepień)
(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty)
W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ KRÓTKI FORMULARZ [LINK]

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

 
PIĄTEK (28.04.2023)
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem lub samochodem. Wyjazd spod Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawiej obok dworca PKP (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15min wcześniej!MiejsceSpotkaniaWesoły autokar, wyposażony w wygodne fotele, zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i „karaoke”. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz! Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie!VCPCoachBardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz ważny dowód osobisty lub paszport i trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.
SOBOTA
Nad ranem dojedziemy do miasta Graz, gdzie czeka nas czas wolny na niezwykle urokliwym Starym Mieście. Stolica Styrii, położona nad rzeką Mur, zaskakuje od pierwszych minut pobytu. Miasto z jednej strony przesiąknięte jest historią, która sięga aż do czasów rzymskich. Z drugiej zaś, to miejsce przepełnione sztuką i nowoczesną architekturą.GrazPanW roku 1999 grodzieckie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków należą:
późnogotycka katedra świętego Idziego (Hl. Ägydius) z okresu 1438–1462, przy katedrze barokowe mauzoleum Ferdynanda II, ruiny zamku Schlossberg z dwiema zachowanymi wieżami, spośród których charakterystyczna wieża zegarowa jest symbolem miasta, gotyckie i barokowe kościoły m.in. katolicki Najświętszej Krwi (Hl. Blut), Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Mariahilfkirche), renesansowy budynek starostwa Landhaus, ratusz z XIX wieku, arsenał z XVII wieku, kościół pielgrzymkowy Mariatrost, muzea m.in. Universalmuseum Joanneum z koroną książąt Styrii oraz malarstwem europejskim.Graz Old TownNastępnie czeka nas przejazd niezwykle urokliwą trasą wiodącą przez Alpy nad Jezioro Bled (słoweń. Blejsko jezero) to najpiękniejsze i najsłynniejsze jezioro Słowenii, prawdziwa perełka i absolutnie zasłużona wizytówka kraju. Położone pośród lasów i skał, z czystą szmaragdową wodą i uroczą małą wysepką na środku, jezioro wygląda wręcz baśniowo. Miasteczko Bled jest jednym z modniejszych wypoczynkowych miejsc w Słowenii. Swoją willę posiadał tu m.in. prezydent Josip Broz Tito (obecnie jest to hotel).BledAlpJezioro dzięki niezwykłemu położeniu i warunkom naturalnym jest doskonałym celem wyjazdu dla kochających aktywny wypoczynek, natomiast miasteczko zauroczy osoby szukające klimatu górskiego kurortu. Miejsce jest też interesujące dla przyrodniczych fotografów, o każdej porze roku. Dzięki aktywnym źródłom termalnym Bled jest jednym z najcieplejszych alpejskich jezior, z temperaturą dochodzącą nawet do +26 °C, kąpiel będzie więc niezapomnianą przygodą. Ambitniejsi pływacy mogą się nawet pokusić o popłynięcie na wyspę Blejski Otok. Można również pożyczyć łódkę lub kajak, nad jeziorem znajduje się sporo wypożyczalni sprzętu pływającego.BledPo południu wyruszymy na zakwaterowanie, a tuż po regeneracji czeka nas integracyjny wieczór … ;-)
NIEDZIELA
Po śniadaniu udamy się na wyjazd fakultatywny na chorwacką Istrię. Zobaczymy m.in.:
Rovinj – jedno z najpiękniejszych miast Istrii określane mianem chorwackiego Saint-Tropez, którego średniowieczna historia przesiąknięta jest pirackimi podbojami i bitwami morskimi.Rrovinj Kurort zachwyca krętymi, brukowanymi uliczkami pełnymi restauracji, barów i siedzących w nich artystów, którzy upodobali sobie to znane i lubiane miasto. Starówka zamknięta jest dla samochodów, a wzrok przyciąga dzwonnica kościoła św. Eufemii, z której rozpościera się wspaniały widok na kanał Limski przypominający skandynawskie fiordy.RovinjPulę – jedno z najstarszych miast na chorwackim wybrzeżu. Wizytówką pięknego miasta jest świetnie zachowany amfiteatr z I stulecia n.e., będący jednocześnie szóstą tego typu pod względem wielkości budowlą pozostawioną przez Rzymian. Przed wiekami walczyli tam gladiatorzy, natomiast obecnie, letnimi wieczorami odbywają się koncerty będące nie lada atrakcją przyciągającą turystów nie tylko z tego regionu. Historia kurortu jest niezwykle długa i zawiła, o czym można przekonać się przemierzając piękną starówkę.Pula Miasto zbudowane jest na planie koła wokół wzgórza pełniącego przed wiekami funkcje obronne i do dziś zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem. Żelaznym punktem w trakcie zwiedzania jest czworokątne Forum, czyli plac przy którym urzędują obecne władze miasta. Liczne kawiarnie i ogródki idealnie nadają się do podglądania wieczornych imprez kulturalnych oraz turystów spacerujących po wyczerpującym dniu spędzonym na zwiedzaniu Istrii.PulaPan Wśród zabytków na uwagę zasługuje miejscowa katedra, a będąc już przy świątyni warto podążyć na ulicę Sergijevaca. Podczas spaceru można obejrzeć dobrze zachowane mozaiki podłogowe z czasów rzymskich oraz zabytkowy Łuk Sergiusza. Turyści miłujący historię mogą dodatkowo zwiedzić twierdzę zbudowaną na wzgórzu skrywającym muzeum historyczne i archeologiczne.PorecPorec – Przed wiekami władzę sprawowali tam Rzymianie, którzy wprowadzili charakterystyczny, prostopadły układ ulic. Dwie arterie Documanus i Cardo są głównymi ulicami, na których można spotkać najwięcej turystów plądrujących liczne butiki i sklepy z pamiątkami. Wielu turystów przyjeżdża tutaj specjalnie po to, żeby zobaczyć bazylikę Eufrazjana wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.NovigradNovigrad – malownicza starówka przeznaczona jest tylko do ruchu pieszego, dzięki czemu przyjemny deptak ozdabiają przytulne restauracje kuszące turystów zapachami miejscowej kuchni. Niepodważalnym atutem kurortu jest bogata historia i wenecki urok gwarantujący wypoczynek w uroczym miejscu. Droga do Novigradu jest bardzo malownicza, gdyż prowadzi przez groblę i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia z podróży.NightlifeWieczorem czeka nas kolejna solidna porcja integracji ;-)
PONIEDZIAŁEK
Po śniadaniu udamy się na fakultatywny wyjazd, gdzie zwiedzimy m.in. włoską oraz słoweńską część Istrii. Zwiedzanie rozpoczniemy od Triestu.Triest - CentrumPobyt w tym mieście stanowi idealne rozwiązanie dla osób pragnących połączyć wakacje nad morzem z ogromem wrażeń kulturalnych. Ta bogata w historię i sztukę miejscowość, przez wieki wolny port, urzeka klimatem kawiarni oraz wiedeńską architekturą.Triest - TramwajMiasto jest znane również dzięki artystom i pisarzom, którzy tu żyli i tworzyli. Światową sławę przyniosły mu również kawiarenki literackie (caffè letterari), miejsca spotkań poetów i pisarzy na przełomie XIX i XX wieku. Najsłynniejsze z nich to Caffè S. Marco, Caffè Tommaseo i Caffè degli Specchi, znajdujące się na Piazza Unità d’Italia.Triest - KanałCharakterystyczny jest także połączony z morzem Canale Grande – schludnie utrzymany kanał z cumującymi łódkami i małymi żaglówkami wygląda niezwykle malowniczo.Muggia - MarinaNastępnie udamy się do kameralnego miasteczka Muggia, które ma w sobie tyle piękna i magii, że mogłoby nimi obdzielić niejedną miejscowość. W dodatku to jedyna włoska miejscowość na półwyspie Istria.Muggia - Uliczka
W tętniącym życiem miasteczku panuje niepowtarzalny klimat – mieszkańcy wynoszą krzesełka na ulicę, czytają gazety, podlewają roślinki w miniaturowych ogródkach na dachach lub werandach, a kobiety pokrzykują na dzieci, które z piskiem ganiają się i śmieją. Jednym słowem – typowa włoska prowincja w pigułce.Peluches in Muggia Carnival, 2012Na koniec spaceru ciężko nam będzie odmówić sobie wypicia lampki wina domowej roboty, które można kupić niemal na każdym kroku. Jego smak jest bardzo charakterystyczny – wręcz nie do zapomnienia!Koper - PanoramaPo południu udamy się do miasta Koper. Należy ono do grona miejsc, które wymykają się prostej klasyfikacji. Obecnie jest to największy port morski Słowenii.Koper - Stare MiastoKoper to bogata w zabytki oraz tradycje historyczne dawna stolica Istrii. Rynek z katedrą, Pałacem Pretorów oraz słynną miejską loggią zaliczany jest do najpiękniejszych w całym kraju.Klif w drodze do PiranNastępnie przejedziemy przez Portorož do Piran, miasta stanowiącego prawdziwą perłę Riwiery Słoweńskiej, a położonego malowniczo na wydłużonym, skalistym cyplu.Piran - z samolotuTo jedno z najbardziej popularnych miejsc w Słowenii. Jako takie bywa niezwykle zatłoczone. Wystarczy jednakże wejść w labirynt krętych i wąskich uliczek Starego Miasta, aby znaleźć całkiem wyludnione zaułki, których jedynymi gośćmi są leniwe koty.Piran - PanoramaPo powrocie czeka nas degustacja lokalnych specjałów ;-)
WTOREK
Po śniadaniu oraz przedpołudniowym wykwaterowaniu, udamy się do stolicy Słowenii – Lublany. To miejsce niezwykłe – niewielka stolica żyjąca własnym, ustalonym od wieków tempem.Ljubljana-SloveniaLublana to także miasto licznych festiwali oraz bardzo interesującej kultury alternatywnej, przyciągające jak magnes wiele indywidualności z całego świata, animujących życie artystyczne i rozrywkowe.Ljubljana_vogelvluchtWyraźnie odczuwalny genius loci jest dziełem jednego człowieka – wizjonera i architekta Jozego Plecnika, który w okresie międzywojennym przekształcił Lublanę w prawdziwą środkowoeuropejską metropolię. Centralnym punktem zainteresowania w Lublanie jest Wzgórze Zamkowe, Ratusz (Rotovž), dzieła architekta Jože Plečnika., Katedra (Stolnica), Most Smoków (Zmajski most) oraz Budynek Tivoli (Tivolski grad). Lublana KolejkaJedną z ciekawszych atrakcji jest nowoczesna kolejka linowa zapewniająca spektakularne widoki na miasto, świetnie sprawdza się jako szybkie i wygodne połączenie z centrum miasta.Lublana - SmokNawet krótki pobyt w Lublanie pozwoli nam łatwo zrozumieć Słoweńców, którzy nie potrafią opowiadać o swojej stolicy bez czułości. Wieczór spędzimy na niezwykle urokliwym Starym Mieście.Krizevniska Warto również odwiedzić ulicę Krizevniską, to artystyczna przestrzeń z kolorowymi ławeczkami, bujną roślinnością, plakatami na budynkach i różnorodnymi instalacjami artystów. Chociaż określana jest jako kwatera kulturalna, to zarazem jedna z najstarszych uliczek Lublany. Poza artystycznymi elementami warto zajrzeć tam również ze względu na malowniczy kadr.Lublana - Wieczór Ulica Metelkova to miejsce, które Lublana i wiele przewodników reklamuje jako atrakcję turystyczną, jednak w rzeczywistości to przestrzeń dość specyficzna. Centrum mieści się na terenie dawnych koszar, w których stacjonowała kiedyś armia jugosłowiańska. Znajdują się tam galerie, bary i pracownie artystyczne.Metelkova Turystów w ciągu dnia przyciągają kolorowe murale i nietypowe instalacje, natomiast wieczorem unosi się tam bardzo intensywny, charakterystyczny ziołowy zapach. ;-)
Po licznych atrakcjach czeka nas kontynuacja integracji w drodze do ojczyzny.
ŚRODA (3.05.2023)
Historia kołem się toczy, w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Krakowie, gdzie wylądujemy w późnych godzinach porannych.Sunrise in Krakow. Poland

 

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ KRÓTKI FORMULARZ [LINK]
W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi.

 

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

- wyjazd fakultatywny (niedziela) – 20€ (cena zawiera transport, wszelkie opłaty oraz parkingi),
- wyjazd fakultatywny (poniedziałek) – 20€ (cena zawiera transport, wszelkie opłaty oraz parkingi),
- dopłata do pokoju 2-osobowego – 30€/os . (dopłata łączna za wszystkie noclegi).

 

Serdecznie pozdrawiamy,

Ekipa Venture Club Polska ;-) kontakt