Wakacje Lipiec 7.07.2023 – 16.07.2023 Grecja (Lefkada, Meteory) – Macedonia – Albania

GrecjaPan

 

Koszt wyjazdu 970zł + 120€ obejmuje:

-przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
-noclegi z wyżywieniem BB,
-zwiedzanie z przewodnikiem,
-ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
-napoje oraz przekąski na trasie,
-degustację lokalnych specjałów,
-identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
-klubowy „welcome drink”
… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

 

(Brak obowiązku testów oraz szczepień)
(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty)

 

Trasa:  Belgrad – Prisztina – Prizren – Wlora – Sazan – Saranda – Ksamil – Parga – Leukada – Meteory – Bitola – Pretor – Ochryda – Nisz

 

Piątek
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem, samolotem. Wyjazd spod Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawiej obok dworca PKP (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15min wcześniej!MiejsceSpotkania Wesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz! Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie!VCPCoach Bardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.
Sobota
Po wesołej nocy w autokarze, nad ranem przebudzimy się na granicy węgiersko-serbskiej, skąd udamy się do Belgradu, stolicy Serbii.beograd Przewidujemy krótki spacer po mieście oraz czas wolny na posiłek, zakupy itp.belgrade-street-art-faceNastępnie będziemy kontynuować naszą podróż w kierunku południa Serbii.
Późnym popołudniem zakwaterujemy się, a dla chętnych przewidujemy solidną porcję integracji. ;-) Nightlife
Niedziela
Po śniadaniu udamy się w dalszą drogę. Naszym pierwszym celem będzie Prizren, jedno z najpęknieszych miast Bałkanów. Prizren powstało w czasach rzymskich – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z II wieku naszej ery. Miasto przechodziło z rąk do rąk, a każdy rządzący zostawiał w nim cząstkę swojej kultury.PrizrenMost Prizren znajdowało się pod władaniem Bułgarów, Cesarstwa Bizantyjskiego, Serbów, a w końcu Imperium Osmańskiego. Miasto miało swój epizod jako stolica Carstwa Serbskiego – XIV-wiecznego tworu, który w swoich czasach był jednym z największych państw na mapie Europy.PrizrenUliczki nad rzeką wypełnione są restauracjami, a zakochani, przysięgając sobie wierność, kwitują te wyznania przypięciem kłódki na jednym z prizreńskich mostów. Uliczni artyści wabią przechodniów swoimi umiejętnościami, a turyści popijają mocne espresso w kawiarni z widokiem na twierdzę Kalaja.Prizren1W mieście zobaczymy m.in.: cerkiew Chrystusa Zbawiciela z freskami (połowa XIV wieku); ruiny monasteru Świętych Archaniołów (1348); ruiny zamku Nemaniczów (XIV wiek); meczet Sinana Paszy (1615); cerkiew klasztorna Bogurodzicy Ljeviškiej fundowana przez króla Milutina (1307), wewnątrz zdobiona freskami stanowiącymi jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa bizantyjskiego okresu Paleologów, ruiny soboru św. Jerzego z 1856; katedrę Matki Bożej Nieustającej Pomocy z XIX wieku.krujee1Następnie przejedziemy do Krui – jednej z najsłynniejszych miejscowości w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane „albańskim Krakowem”. Najsłynniejszym zabytkiem Krui jest charakterystyczny żółty zamek (Kalaja e Krujës). Droga do zamku prowadzi przez bardzo ciekawy drewniany turecki bazar (Pazari i Derexhikut), pełen kramów z lokalnymi pamiątkami.pazari_kruje2 Bazar niegdyś rozciągał się od centrum miasta do samego zamku i liczył 150 sklepów. Na początku bazaru znajdziemy uliczkę z małymi kawiarniami i restauracjami. W wielu lokalach obsługują kelnerzy w strojach ludowych. Bazar został odrestaurowany z okazji 500. rocznicy śmierci Skanderbega.Kruje-Albania-Dancers-in-Traditional-CostumesW zamku ma siedzibę Muzeum Skanderbega. Zgromadzono tu wiele zabytków związanych z historią regionu i z samym bohaterem. Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Etnograficzne. Muzeum zostało uznane za jeden z najważniejszych pomników kultury w kraju. W zaledwie kilku pokojach zebrano przedmioty obrazujące rzemiosło i warunki życia w Albanii na przestrzeni ostatnich 300 lat.AlbaniaCoast2Wieczorem czeka nas zakwaterowanie w mieście Vlora, prawdziwym śródziemnomorskim raju, gdzie rozdzielają się Morze Jońskie i Adriatyckie. Po odpoczynku oraz regeneracji, chętnych zapraszamy na kolejną, pełną przygód „integrację”. ;-) Pier party
Poniedziałek
Kolejny dzień potraktujemy regeneracyjnie, gdyż każdy spędzi go wg własnych upodobań, wypoczywając, plażując, konsumując itd. Część uczestników, zachwycona pogodą, malowniczością okolicy, zapragnie zapewne zostać na miejscu, natomiast dla aktywnych przewidujemy urokliwy rejs na wyspę Sazan, która znajduje się w cieśninie Otranto, u wejścia do zatoki.Rejs Albania Od Vlory dzieli ją półgodzinna podróż motorówką. Sazan jest miejscem tajemniczym – przez lata nikt poza wojskiem i władzą nie miał tu wstępu.11-1 Zbudowano tu 3600 jednoosobowych bunkrów (z 700 tys. w całej Albanii!), a pod ziemią prowadzą kilometry tuneli i korytarzy, które miały pozwolić przetrwać atak nuklearny, co było obawą Envera Hodży w czasach Zimnej Wojny.sazan Wyspa może być jednak atrakcją nie tylko dla wielbicieli historii, „urban exploration” czy teorii spiskowych. Sazan to urokliwe miejsce z dziewiczymi plażami, klifowym wybrzeżem, wzgórzami porośniętymi sosnami i figami.13_bigWieczór spędzimy mieście Vlora, To miejsce wyjątkowe również ze względów historycznych. To tutaj 28 listopada 1912 roku proklamowano niepodległość państwa od Imperium Osmańskiego i właśnie temu wydarzeniu miasto zawdzięcza największe zabytki – dom, muzeum oraz pomnik niepodległości państwa albańskiego. Vlora jest niezwykle urokliwa, plaża zaczyna się praktycznie w centrum miasta, a główne ulice zdobią palmy.afa6dc55ea6de040fcc330c351fee4fb--nikon-coolpix-albaniaKolejna porcja integracji połączonej z bardzo dobrą, pozytywną zabawą …;-)
Wtorek
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu czeka nas przejazd wzdłuż Riwiery Albańskiej, słynącej z pięknych widoków tarasowych sadów, obsadzonych drzewami oliwkowymi i cytrusowymi. Planujemy regularne postoje w najatrakcyjniejszych miejscach, m.in. nad zatoką Porto Palermo z widokiem na twierdzę, zamek wybudowany został przez Ali Paszę Tepelenę.Porto PalermoNastępnie przejedziemy przez Sarandę – zdecydowanie najatrakcyjniejsze turystycznie miasteczko, nazywane „miastem młodożeńców”, malowniczo położone w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego. SarandaZatrzymamy się w miejscowości Ksamil, to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na całym wybrzeżu Morza Jońskiego i prawdziwa perła w koronie Albanii.CorfuWieczorem zakwaterowanie nieopodal wybrzeża greckiej wyspy Korfu. … i kolejna wesołą noc …
Środa
Po śniadaniu, dla chętnych całodzienny wyjazd na Lefkadę, jest to stosunkowo nieduża wyspa na Morzu Jońskim, która z roku na rok zyskuje na popularności.lefkada-island-1920 Dzięki temu obok coraz prężniej rozwijających się kurortów wciąż można tam znaleźć urokliwe wioski pełne spokoju i lokalnego autentyzmu.Lefkada Jej skarbem są malownicze plaże z pocztówkowym Porto Katsiki na czele. Białe wybrzeże, turkusowa woda, potężne klify i rozrzucone gdzieniegdzie głazy czynią z nich jedne z najpiękniejszych plaż w całej Grecji.grecos-lefkada-023 Krajobraz wybrzeża uzupełnia niesamowite bogactwo przyrodnicze: góry, wodospady, wąwozy, kaniony, czyniąc z wyspy doskonałe miejsce na aktywny urlop w cieniu dziewiczej natury. Wśród najatrakcyjniejszych miejsc należy wymienić: Zamek Agia Mavra, Muzeum Archeologiczne w Lefkadzie, Klasztor Faneromeni, Wodospady Dimosari oraz urokliwe kurorty Sivota i Nidri.parga-1024x676 Wieczorem wrócimy do hotelu, gdzie standardowo czeka nas kolejna pełna wrażeń noc … ;-)
Czwartek
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się na słynne Meteory – klasztory zawieszone w chmurach, często nazywane ósmym cudem świata. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Meteory to połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych.lbLk9kpTURBXy85MmU2YjEwM2U4ODhlOTY4Y2Y2ODcwYTFjZGJiMzA1MC5qcGeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw94AAaEwAQ Majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi jakby były zawieszone w chmurach. W przeszłości klasztory były miejscem, w którym kształtowała się prawosławna literatura oraz sztuka. Dbano tutaj także o zachowanie tożsamości narodowej Greków. Dziś Meteory to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Grecji i miejsce, które koniecznie należy odwiedzić.meteory-0Następnie przejedziemy urokliwą grecką częścią Macedonii do Republiki Macedonii Północnej. Po przekroczeniu garnicy zatrzymamy się w Bitoli, jednym z najładniejszych miast Macedonii. Przez miasto przepływa rzeka Dragor. Główną atrakcją Bitoli są ruiny założonego przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e antycznego miasta Heraklea Linkestis.BitolaPanoramaNa jego terenie zobaczyć możemy fragmenty bizantyjskiej twierdzy, ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki oraz amfiteatr. Poza tym warto zwiedzić także cerkiew św. Dymitra, XV-wieczny meczet Ajdar – Gazi, XVI-wieczną wieżę zegarową (Saat Kula), XVI-wieczny meczet Evi oraz będący jedną z najstarszych budowli miasta zadaszony targ turecki (Bezisten).BalkanPartyZakwaterowanie, a wieczorem, dla chętnych kolejny integracyjny wieczór … ;-)
Piątek
Po śniadaniu, dla chętnych całodzienny wyjazd do jednych z najpiękniejszych miejsc Macedonii.Ohrid pan Będziemy nad dwoma największymi jeziorami kraju, Ochrydzkim oraz Prespa. Zwiedzimy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości, Monastyr św. Nauma, miejsce mistyczne, w którym według legendy, przyłożywszy ucho do grobowca, możesz usłyszeć bicie serca świętego.SvetiNaumNastępnie udamy się na rejs po źródłach rzeki Czarny Drim.CernyDrinPrzejedziemy wzdłuż jeziora Ochrydzkiego do leżącego nad nim miasta Ochryda, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jezioro Ochrydzkie jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach i najstarszym w całej Europie.Ohrid W jego krystalicznych wodach żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt. W leżącej u stóp gór Galiczica i zachwycającej bogactwem zabytków Ochrydzie zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki, twierdza oraz starożytny teatr.
Jest to najsilniejsze i najbardziej znane, cieszące się sławą międzynarodową, centrum turystyki w Macedonii.Ohrid coastZobaczymy m.in.: antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami, wzgórze Plaosnik, górujące nad miastem mury twierdzy cara Samuila oraz usytuowaną na wysokim klifie cerkiew św. Jovana Kaneo. Prawdziwą przyjemnością jest spacerowanie po wijących się, umieszczonych na różnych poziomach uliczkach starego miasta.Ohrid beach W drodze powrotnej do hotelu zatrzymamy się nad zjawiskowym jeziorem Prespa, które jest uznawane za najczystsze jezioro Europy i leży w granicach trzech różnych krajów: Grecji, Albanii oraz Macedonii. Nie jest jednak dziś terenem sporu, wręcz przeciwnie. Poprzez fakt, że jest to rejon gospodarczo bardzo ubogi, zapomniany (również przez turystów) – wszystkie trzy państwa o niego dbają.Prespa Prespa uznawana jest za jeden z najważniejszych rezerwatów Bałkanów. To prawdziwy raj dla ornitologów, ponieważ właśnie tam spotkać można najrzadsze oraz endemiczne gatunki ptaków, jak pelikan kędzierzawy czy czapla biała. Prespa jest terenem bogatym w unikatowe gatunki fauny i flory, bo na jej terenie nie ma żadnych zanieczyszczeń, a nieliczni mieszkańcy, mówiący często w trzech różnych językach, zajmują się rolnictwem na dość małą skalę, uprawiając głównie fasolę oraz pasąc karłowaty gatunek krów, występujących tylko na tym terenie.Prespa
Sobota
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu ruszymy w kierunku granicy macedońsko-serbskiej.
Po południu dojedziemy do Niszu, który jest jednym z najstarszych miast Bałkanów i trzecim co do wielkości miastem Serbii. Od tysiącleci gród trwa i rozwija się w zielonej dolinie rzeki Nišavy, z trzech stron otoczony górami.NiszJM Nisz uosabia cały charakter Południowej Serbii, w którym to co dawne łączy się z nowoczesnością, antyk ze słowiańskim i tureckim średniowieczem, a stare ze współczesnością. Do najważniejszych atrakcji należy twierdza (Niška tvrđava), która znajduje się w miejscu istniejącej nieprzerwanie ponad 2 tys. lat antycznej osady. Po przejęciu w 1717 r. przez wojska habsburskie fortecy Kalemegdan w Belgradzie,NIszSt Turcy rozpoczęli budowę twierdzy w Niszu, która miała być bastionem chroniącym drogę do stolicy imperium – Stambułu. To jedna z najlepiej zachowanych twierdz tureckich na Bałkanach, na terenie której urządzono park miejski. 2895Po czasie wolnym, zaopatrzeni w niezbędny prowiant, ruszymy w dalszą drogą na północ. Czeka nas wesoły przejazd powrotny, w wyjątkowej atmosferze bardzo szybko minie ten czas … niestety …
Niedziela
Historia kołem się toczy, w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Krakowie, gdzie wylądujemy w godzinach porannych.Sunrise in Krakow. Poland

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi.

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

  • wyjazd fakultatywny (środa) na Lefkadę – 35 €
  • wyjazd fakultatywny (piątek) Prespa, Ochryda, Św. Naum – 25 € (cena zawiera bilety wstępów oraz rejs po źródłach rzeki Czarny Drim)
  • rejs na wyspę Sazan (poniedziałek) – cena będzie uzależniona od ilości chętnych, szczegóły podamy bliżej terminu wyjazdu.
  • dopłata do pokoju 2-osobowego – 50 €/os (dopłata łączna za wszystkie noclegi)

kontakt