Wakacje 9-18 Lipca – Albania – Macedonia – Serbia

Albania

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

Podczas rezerwacji w polu „Nazwa wyjazdu” należy wpisać hasło „Lipiec”

Koszt: 989 zł

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

Piątek
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo pociągiem, samolotem, autobusem lub samochodem. Wyjazd spod Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawiej obok dworca PKP (zobacz mapę) o 22.30. Prosimy o przybycie 15min wcześniej! Wesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane fotele, lodówkę, barek itp. zabierze nas w niezapomnianą podróż.MiejsceSpotkaniaCzas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i „karaoke”. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz! Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie! Bardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz ważny dowód osobisty (paszport nie będzie potrzebny) i trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.

Sobota
Po przekroczeniu granicy węgiersko-serbskiej zatrzymamy się w Suboticy, mieście położonym w Kotlinie Panońskiej.subotica_streetW zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o Suboticy pojawia się w dokumentach z drugiej połowy XIV wieku, wtedy należało do Królestwa Węgierskiego.suboticaDo czasów obecnych w Suboticy zachowało się sporo zabytków. Najcenniejsze z nich to okazała katedra św. Teresy z Ávili, świątynia wzniesiona w latach 1773-1779 w stylu barokowym według projektu architekta Franza Kaufmanna z Budapesztu oraz wzniesiony w 1736 roku na pozostałościach średniowiecznej twierdzy kościół Franciszkański.Subotica SCW Suboticy zobaczyć można także wiele budynków w stylu secesyjnym. Są to m.in. wybudowany w 1912 roku okazały budynek ratusza miejskiego (jeden z symboli miasta), wzniesiony na początku XX wieku Pałac Rajhla (obecnie siedziba Galerii Sztuki Współczesnej),oraz imponująca Synagoga.SuboticaBudowla uznawana za jeden z najpiękniejszych istniejących przykładów sakralnej architektury secesji w Europie.lake-palicPo czasie wolnym, wyjeżdżając z miasta, zobaczymy jezioro Palić – jedną z ciekawszych atrakcji okolicy.
??????Następnie udamy się do Skopje – największego miasta i stolicy Macedonii, położonym malowniczo nad rzeką Wardar.Skopje nightPo zakwaterowaniu oraz szybkiej regeneracji, dla chętnych przewidujemy wieczorne zwiedzania miasta, które stanowi główny ośrodek gospodarczy i kulturalny oraz dużą atrakcję dla odwiedzających.SkopjeCVW starożytności istniała tu iliryjska osada Scupi, która należała do helleńskich Macedończyków i Rzymian.Young women walking through outdoor bars and restaurants at Carsija district-Old Bazaar in Skopje, MacedoniaGłówne atrakcje Skopje to ruiny z czasów rzymskich, architektoniczne perełki z okresu panowania tureckiego.SkopjeTBNajciekawsze z nich, to labirynt starej dzielnicy Čaršija, łaźnia Daud Paszy oraz cerkiew św. Spasa. Po zwiedzaniu integracyjne Skopje „by night”.SkopjeNF

Niedziela
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się do kanionu Matka – najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego na rzece Treska, gdzie dla chętnych przewidujemy rejs łódkami, zwiedzanie jaskini oraz cerkwi św. Mikołaja z XIII w.Kanion MatkaNastępnie zatrzymamy się w mieście Tetowo, gdzie podczas czasu wolnego na regeneracyjny posiłek i/lub zakupy, warto zajrzeć do kilku zabytków niespotykanych nigdzie indziej – legendarnego meczetu Sarena Dżamija (Malowany Meczet) oraz klasztoru derwiszów, Bekteszi Teka.TetovoMiejscowe osadnictwo zaczęło się w epoce brązu (II-III tysiąclecie p.n.e.).TetovoRiver Z okolic miasta pochodzi najstarsze znalezisko archeologiczne w Macedonii – miecz mykeński.Tetovo2 Średniowieczna osada powstała w XIII lub XIV w.MavrovoNastępnie przejedziemy piękną trasą widokową przez malowniczy Park Narodowy Mavrovo w kierunku Albanii. SarandaWieczorem dojedziemy nad morze Jońskie, gdzie czeka nas zakwaterowanie. Po odpoczynku oraz regeneracji, chętnych zapraszamy na kolejną, pełną przygód „integrację”. ;-)

Poniedziałek
Kolejny dzień potraktujemy regeneracyjnie, gdyż każdy spędzi go wg własnych upodobań, wypoczywając, plażując, konsumując itd. Część uczestników, zachwycona pogodą, malowniczością okolicy i niskimi cenami, zapragnie zapewne zostać na miejscu, a Ich dzień będzie obfitował w kąpiele, plażowanie, różnorakie gry, zabawy itp.AlbaniaCoast2Natomiast dla aktywnych przewidujemy rejs po urokliwym wybrzeżu Morza Jońskiego.
Wieczór spędzimy mieście Vlora, prawdziwym śródziemnomorskim raju, gdzie rozdzielają się Morze Jońskie i Adriatyckie. To miejsce wyjątkowe również ze względów historycznych. afa6dc55ea6de040fcc330c351fee4fb--nikon-coolpix-albaniaTo tutaj 28 listopada 1912 roku proklamowano niepodległość państwa od Imperium Osmańskiego i właśnie temu wydarzeniu miasto zawdzięcza największe zabytki – dom, muzeum oraz pomnik niepodległości państwa albańskiego.Rejs AlbaniaVlora jest niezwykle urokliwa, plaża zaczyna się praktycznie w centrum miasta, a główne ulice zdobią palmy.
Kolejna porcja integracji połączonej z bardzo dobrą, pozytywną zabawą … ;-)

Wtorek
Po śniadaniu udamy się na całodzienny wyjazd fakultatywny, podczas którego będzie nam dane poznać jedne z ciekawszych zakątków Albanii.TepelenaZwiedzanie zaczniemy od Tepeleny – rodzinnego miasto Alego Paszy, gdzie zamek Alego, który stanowił jego drugą, po Joanninie siedzibę.Tepelenes Bridge2Następnie zatrzymamy się w Gjirokastra – mieście-muzeum, to miasto białych dachów lub tysiąca schodów, które w XIII wieku rozrosło się na wzgórzu Mali i Gjerë wokół zamku. Spektakularne, dumne, surowe i wzniosłe.GjirokasterPanOjczyzna Envera Hodży i Ismaila Kadare – przez tego ostatniego opisane jako zaskakujące, niewiarygodne i łamiące wszelkie reguły urbanistyki. Gjirokastra jest bardzo stroma, pokonując kamienne uliczki zawsze idzie się w dół lub pod górę.GjirokasterTa stromizna sprawia, że zdarza się, iż fundamenty jednych domów znajdują się obok dachów innych. Absolutnie fascynujące i pełne magii miejsce, gdzie wszystko zdaje się być wbrew zasadom logiki.Gjirokaster2 W 2005 roku wpisane na Listę Światowych Dziedzictw UNESCO.
Po drodze zatrzymamy się przy Syri i Kaltër- czyli tzw. Niebieskim Oku – podwodne źródło znajdujące się w przepięknym gaju.BlueEye Skały, z których biją źródła rzeki Bistrica, znajdują się ok. 45 metrów pod powierzchnią ziemi, niesamowicie fascynujący widok.
Ciekawostką jest fakt, że za czasów komunistycznego reżimu wstęp na te tereny zarezerwowany był wyłącznie dla partyjnej elity.SyriKalterPrzejazd do wioski Mesopotam, gdzie stoi niewielki kościół, jedna z najlepiej zachowanych w Albanii świątyń bizantyńskich.
Następnie przejedziemy do Butrint – nazywanego „starożytnym miastem”, założonego przez Ilyryjczyków.ButrintPanorama Miasto leży na niewielkim półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrinti. Stanowi niewielką osadę i stanowisko archeologiczne i jest absolutną perłą wśród atrakcji turystycznych.Butrin Na terenie tego rozległego kompleksu, który zaliczany jest dzisiaj do jednego z Parków Narodowych Albanii, znajdują się szczątki budowli z różnych okresów czasowych na przełomie 2500 lat. Amphitheatre_of_ButrintLeżące wśród gór nad jeziorem było w starożytności silnie ufortyfikowane, chociaż ze światem zewnętrznym łączył je naturalny kanał kończący się nad Morzem Jońskim. Znajduje się tu amfiteatr, baptysterium z kolorowymi mozaikami oraz łaźnie z czasów rzymskich.AlbaniaCoastPo zwiedzaniu udamy się na czas wolny do Sarandy – zdecydowanie najatrakcyjniejszego turystycznie miasteczka, nazywanego „miastem młodożeńców”, malowniczo położone w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego.Saranda23Natomiast w przerwach pomiędzy spacerami można odetchnąć na plaży miejskiej.Porto PalermoWieczorem przejazd wzdłuż Riwiery Albańskiej, słynącej z pięknych widoków tarasowych sadów, obsadzonych drzewami oliwkowymi i cytrusowymi. Postój nad zatoką Porto Palermo z widokiem na twierdzę, zamek wybudowany został przez Ali Paszę Tepelenę.Saranda2Powrót na nocleg, a dla chętnych standardowo noc pełna atrakcji … ;-)

Środa
Po śniadaniu czeka nas kolejny, fascynujący wyjazd fakultatywny. Tym razem naszą przygodę zaczniemy od starożytnej Apollonii, To dawne greckie miasto z VI w. p.n.e. położone na południu kraju, niedaleko Fier.NymphaeumApolloniaW okresie rzymskim po rozbudowie stało się znanym centrum filozofii – to właśnie tu Cesar wysłał na nauki swego siostrzeńca Oktawiana, przyszłego imperatora Augusta.
Obok starożytnych ruin jest też kościół i klasztor wczesnochrześcijański, a wokół ich murów ciekawe lapidarium. gdzie zachowały się rzymskie ruiny murów obronnych, pomnik Agonotesa, Odeon, dom z mozaikami, rzymska fontanna.SantaMariaApolloniaZachowały się również resztki budynku konsula, biblioteki i łuku tryumfalnego. Zaś w pewnej odległości od nich, na skarpie, wzniesiony w XIII w. niewielki klasztor i bizantyjska świątynia – obecnie muzeum. Roztacza się spod niej piękny widok na Adriatyk.Apollonia odeonZaś w okolicach Apollonii, podobnie jak w wielu miejscach, zwłaszcza na adriatyckim wybrzeżu, ciągle spotyka się mniejsze i większe bunkry budowane w czasach Envera Hodży.Baret12Następnie pojedziemy do miasta Berat, znanego jako „Miasto Tysiąca Okien”, dzięki dużym, dekoracyjnym okiennicom znajdującym się w ścianach starych domów. Całe miasto zachwyca swoim starożytnym urokiem.BERATAlZnany jako „Muzeum Miejskie”, Berati jest bez wątpienia punktem obowiązkowym dla wszystkich odwiedzających Albanię. Będąc ponad 2400-letnim miastem Berati jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Albanii, z bogatą w architekturą, kulturą i historią.BeratBerati jest również obdarzony niezwykłą lokalizacją – znajduje się u podnóża góry Tomorri nad brzegiem rzeki Osumi.
Największą atrakcję stanowi zamek zbudowany na skalistym wzgórzu nad miastem.BeratPan W zamku można zwiedzić bizantyjskie kościoły zbudowane już w XIII wieku
Berati oferuje również mieszaniny chrześcijańskich i islamskich miejsc kultu, w tym kilka kościołów i meczetów.LevanPo przewidzianym czasie wolnym, przejedziemy do rezerwatu Vjosë-Nartë, to obszar chronionego krajobrazu w południowo-zachodniej Albanii.AlbaniaCoast3 Obejmuje lagunę Narta wraz z ujściem rzeki Vjosë i jej okolic usianych słodkowodnymi mokradłami, trzcinami, lasami, wyspami i piaszczystymi plażami.NartaTo niezwykłe miejsce, bezwzględnie warte uwagi, niestety omijane przez wycieczki zorganizowane.
Wieczorem przewidujemy integracyjne ognisko połączone z degustacją lokalnych trunków … ;-)Ognisko

Czwartek
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się do Elbasan, jednego z najstarszych miast Albanii, założonego przez Rzymian na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych nad rzeką Shkumbini. Zobaczymy historyczne centrum miasta z licznymi zabytkami, do najważniejszych należy potężna twierdza z kilkumetrowymi kamiennymi murami.ElbasanCastle Najciekawsza jest część miasta w obrębie murów, stanowiąca plątaninę i mozaikę wąskich uliczek i zaułków, domów mieszkalnych z XVII wieku. Podczas czasu wolnego będzie możliwość m.in. zrobienia ostatnich albańskich zakupów. ;-)OhridPo południu zakwaterowanie nad Ochrydem. Jezioro Ochrydzkie wraz z leżącym nad nim miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jezioro Ochrydzkie jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach i najstarszym w całej Europie. W jego krystalicznych wodach żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt.Ohrid panTego dnia zobaczymy jeszcze leżącą u stóp gór Galiczica i zachwycającą bogactwem zabytków Ochrydę. W mieście zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki i twierdzy oraz starożytny teatr.Ohrid coast

Jest to najsilniejsze i najbardziej znane, cieszące się sławą międzynarodową, centrum turystyki w Macedonii.
Zobaczymy m.in.: antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami, wzgórze Plaosnik, górujące nad miastem mury twierdzy cara Samuila oraz usytuowaną na wysokim klifie cerkiew św. Jovana Kaneo.Ohrid evenPrawdziwą przyjemnością jest spacerowanie po wijących się, umieszczonych na różnych poziomach uliczkach starego miasta.
… i kolejna wesołą noc … ;-)Nightlife

Piątek
Po śniadaniu, dla chętnych wyjazd fakultatywny do monastyru św. Nauma. Zwiedzimy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości.SvetiNaumMonastyr św. Nauma to miejsce mistyczne, w którym według legendy, przyłożywszy ucho do grobowca, możesz usłyszeć bicie serca świętego.
Następnie udamy się na rejs po źródłach rzeki Czarny Drim.Sveti NaumPrzejazd do Bitoli, głównego ośrodka miejskiego w południowozachodniej Macedonii, w pobliżu greckiej granicy. Przez miasto przepływa rzeka Dragor. Główną atrakcją Bitoli są ruiny założonego przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e antycznego miasta Heraklea Linkestis.BitolaPanoramaNa jego terenie zobaczyć możemy fragmenty bizantyjskiej twierdzy, ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki oraz amfiteatr. Poza tym warto zwiedzić także cerkiew św. Dymitra,BitolskiKorzoXV wieczny meczet Ajdar – Gazi, XVI wieczną wieżę zegarową (Saat Kula), XVI wieczny meczet Evi oraz będący jedną z najstarszych budowli miasta zadaszony targ turecki (Bezisten).Dragor_river_(Bitola)Następnie zatrzymamy się w Varoš, gdzie zobaczymy średniowieczne ruiny miasta Prilep. Po drodze widok napotkamy suszące się w wielu miejscach liście tytoniu, z którego uprawy słynie okolica.
W samym Waroszu u podnóża przybierających niesamowite formy skał znajduje się kompleks cerkwi.Prilep Pośród nich szczególnie cenne są dwie świątynie, św. Mikołaja i św. Dymitra (zob. wyżej).
Po drodze do hotelu zatrzymamy się w urokliwym miasteczku u ujścia rzeki Topołki do Wardary – Wełes (w latach 1946-1991 znane pod nazwą Titov Veles).VelesPanoramaNajstarsze warstwy murów obronnych zostały zbudowane przez Rzymian. Miasto odgrywało istotną rolę jako baza zaopatrzeniowa dla legionów rzymskich a także przystanek na szlaku handlowym na południe: do Chrydy i Tesalonik.
Zakwaterowanie na północy kraju. Dla chętnych kolejna porcja nocnych wrażeń … ;-)BalkanParty

Sobota
Dłuuugi czas na poranny odpoczynek oraz śniadanie, wykwaterowania. Ok. południa ruszymy w kierunku granicy macedońsko-serbskiej.
Po południu dojedziemy do Niszu, który jest jednym z najstarszych miast Bałkanów i trzecim co do wielkości miastem Serbii.NIszStOd tysiącleci gród trwa i rozwija się w zielonej dolinie rzeki Nišavy, z trzech stron otoczony górami. Nisz uosabia cały charakter Południowej Serbii, w którym to
co dawne łączy się z nowoczesnością, antyk ze słowiańskim i tureckim średniowieczem, a stare ze współczesnością.NiszJMDo najważniejszych atrakcji należy twierdza (Niška tvrđava), która znajduje się w miejscu istniejącej nieprzerwanie ponad 2 tys. lat antycznej osady. Po przejęciu w 1717 r. przez wojska habsburskie fortecy Kalemegdan w Belgradzie, Turcy rozpoczęli budowę twierdzy w Niszu, która miała być bastionem chroniącym drogę do stolicy imperium – Stambułu.NiszGt To jedna z najlepiej zachowanych twierdz tureckich na Bałkanach, na terenie której urządzono park miejski.NisPo czasie wolnym, zaopatrzeni w niezbędny prowiant, ruszymy w dalszą drogą na północ. Czeka nas wesoły przejazd powrotny, w wyjątkowej atmosferze bardzo szybko minie ten czas … niestety … :(

Niedziela
Historia kołem się toczy, w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Krakowie, gdzie wylądujemy w godzinach porannych.Sunrise in Krakow. Poland

.
CO OBEJMUJE KOSZT WYJAZDU?

-przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
(w przypadku obowiązywania limitu miejsc w autokarze(50%), ostateczny koszt wycieczki wzrośnie o 195 zł).
-noclegi ze śniadaniami w hotelach oraz pensjonatach,
-zwiedzanie z przewodnikiem,
-ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
-degustację lokalnych trunków,
-identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
-klubowy „welcome drink” ;-)
… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

 

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

Rejs łódkami po Kanonie Matka – ok. 5€
Wyjazd fakultatywny (wtorek) – 30€ (cena zawiera przejazd oraz bilety wstępu do obiektów)
Wyjazd fakultatywny (środa) – 20€ (cena zawiera przejazd oraz bilety wstępu do obiektów)
Wyjazd fakultatywny (piątek) – 15€ (cena zawiera przejazd, bilety wstępu oraz rejs łódkami)
Dopłata do pokoju 2-osobowego – 150 zł/os . (dopłata łączna za wszystkie noclegi)

 

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

kontakt

Serdecznie pozdrawiamy,
Ekipa Venture Club Polska ;-)