Długi Weekend Czerwcowy 7-11.VI.2023 Białe Noce Via Baltica (Estonia – Łotwa – Litwa)

Old Town of Tallinn, Estonia

Koszt wyjazdu 590zł + 50€ obejmuje:

-przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
-noclegi z wyżywieniem BB,
-zwiedzanie z przewodnikiem,
-ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €},
-napoje oraz przekąski w autokarze,
-identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
-klubowy „welcome drink”
… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)
(Brak obowiązku testów oraz szczepień)
(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty)

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

ŚRODA

Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem lub samochodem. Wyjazd spod Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawiej obok dworca PKP (zobacz mapę) o 19.30. Prosimy o przybycie 15min wcześniej!

Następnie ruszymy na północ, a kolejnym miejscem zbiórki (o godz. 23.45) będzie Warszawa (pod Kinoteką, PKiN, plac Defilad 1 – zobacz mapę).

Wesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp. zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz!VCPCoachJedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie! Bardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz ważny dowód osobisty (paszport nie będzie potrzebny) i trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć!

Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.

 

CZWARTEK

Po wesołej nocy w autokarze zatrzymamy się w Kownie, najstarszym mieście, a zarazem przedwojennej stolicy Litwy, położonym nad Niemnem.Kaunas Zwiedzimy starówkę, wzgórze Żalja, skąd roztacza się piękny widok na okolicę, a następnie Plac Ratuszowy (największy na Litwie) z ratuszem zwanym Białym Łabędziem (obecnie pałac ślubów), katedrę i gimnazjum Jezuitów (gdzie mieszkał i nauczał Adam Mickiewicz).

Następnie wyruszymy do Rygi, gdzie czeka nas zakwaterowanie. Czas na odpoczynek i regenerację. ;-) LatviaPo południu zwiedzimy stolicę Łotwy – miasto nawiązujące do dumnych tradycji Hanzy. How+to+Spend+the+Perfect+Three+Days+in+LatviaZobaczymy starówkę z gotyckim kościołem św. Piotra, ratuszem (siedzibą władz miejskich) i domem Bractwa Czarnogłowych (znane w krajach nadbałtyckich elitarne stowarzyszenie nieżonatych kupców).Riga Do perełek starego miasta, wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO, należą: zespół średniowiecznych kamieniczek, tzw. „Trzej Bracia” – trzy domy mieszkalne będące symbolami miasta,old_town Mała i Wielka Gildia oraz Katedra Najświętszej Marii Panny – największy kościół w krajach bałtyckich.

Riga Old Town

To jeszcze nie koniec atrakcji! Wieczorem dla chętnych wyjazd fakultatywny do oddalonej o pół godziny Jurmały – położonego nad Zatoką Ryską najsłynniejszego i najbardziej ekskluzywnego kurortu dawnego ZSRR.Jurmala Jurmała słynie z łagodnego mikroklimatu, sosnowych lasów, źródeł mineralnych, ale przede wszystkim z ciepłej wody oraz przepięknej, piaszczystej plaży, ciągnącej się kilometrami przez całą miejscowość, nagrodzonej odznaczeniem Błękitna Flaga. Właśnie tu będzie nam dane podziwiać piękne zjawisko białych nocy.Beach Wzdłuż linii brzegowej znajduje się doskonale rozwinięta baza turystyczna oraz gastronomiczna. Miasto przyciąga również zabytkowym charakterem. Wiele budynków zostało zbudowanych z drewna, między innymi w stylu secesyjnym.JurmalaD Jako anegdotę warto wspomnieć, iż w czasach Związku Radzieckiego jadący autostradą do Jurmały żartowali, że przynajmniej przez 10 minut są w Ameryce. Dziś po tej drodze mkną błyszczące jeepy ze spragnionymi słońca, morskich plaż i luksusu turystami ze wszystkich niemal rejonów byłego ZSRR. ;-) Latvia-Riga-by-nightPo tym aktywnym dniu część z nas zapewne uda się do pokoi, natomiast nocne marki zapraszamy na imprezę do białego rana w jednym z rekomendowanych klubów!

 

PIĄTEK

Odpoczywamy do oporu. ;-)

Około południa wykwaterujemy się i wyruszymy do Tallina. Poruszać będziemy się wzdłuż wybrzeża nowoczesną trasą Via Baltica. Po drodze w celu najodowania organizmu oraz rozprostowania kości zatrzymamy się w jednym z reprezentacyjnych kurortów nadmorskich.Tallinn

Do Tallina dojedziemy po południu.

W stolicy Estonii zobaczymy m.in.: Wzgórze Toompea, XIII- i XIV-wieczne fortyfikacje oraz gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny, w której wnętrzu znaleźć można liczne nagrobki i epitafia.Tallin Podczas spaceru pod wzgórzem na starym mieście będziemy mieli możliwość podziwiania wielu przepięknych budowli sakralnych, do których należą:

  • kościół św. Mikołaja (Niguliste) – trzynastowieczny, z potężną wieżą i dobudowanymi później kaplicami,
  • kościół św. Michała z XIII-XIV w. (później kilkakrotnie przebudowywany), zamieniony w 1716 r. na prawosławną cerkiew, z barokowym ikonostasem z 1720 r.,
  • kościół św. Ducha (Püha Vaimu) – XIV-wieczny, z późnogotyckim drewnianym ołtarzem dłuta Bernta Notkego i wysmukłą wieżą,
  • XIV-XV wieczne zabudowania klasztoru Dominikanów św. Katarzyny ze zrujnowanym w 1531 r. kościołem,
  • kościół św. Olafa (Oleviste) z kaplicą NMP z początku XVI w., którego gotycka wieża, wysoka na 159 m, była prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli w Europie i na świecie (po pożarach była ona przebudowywana, obecnie mierzy 123 m),
  • ruiny XV-wiecznego kościoła klasztoru Brygidek w dzielnicy Pirita, zburzonego w 1577 r.

Po zwiedzaniu czas wolny – pora na zakupy, przekąski itp.Tallinn OT

Wieczorem ruszymy w miasto na specjalnie przygotowaną trasę, gdzie czeka nas to, co w wyjazdach VentureClubu najważniejsze – zwiedzanie mniej oficjalnych miejsc okraszone sporą dozą integracji. Panująca w tym czasie biała noc to idealna okazja na imprezę w estońskich klimatach, podczas której nie zabraknie dobrej zabawy oraz tradycyjnych lokalnych trunków. ;-) tallinn2

Po tym wszystkim czeka nas (z pewnością wesoły) przejazd do Wilna. ;-)

 

SOBOTA

Zakwaterowanie oraz długi odpoczynek i regeneracja.VilniusPo południu udamy się na zwiedzanie Wilna, miasta polskiego romantyzmu, w którym mieszkali m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Stanisław Moniuszko czy Józef Piłsudski.

Ostra Brama Obejrzymy Ostrą Bramę – gdzie w jednej z kapliczek znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej – najważniejszy symbol religijny Litwy, Plac Katedralny z katedrą św. Stanisława z podziemiami kryjącymi prochy Barbary Radziwiłłówny, zaułek gotycki, pomnik Adama Mickiewicza.wilno Następnie wybierzemy się na Górę Trzech Krzyży, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Zobaczymy też kościół św. Piotra i Pawła – jeden z najpiękniejszych przykładów baroku wileńskiego – i Uniwersytet Wileński – drugi po Jagiellońskim najstarszy uniwersytet Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Vilnius

Wieczorem udamy się na kolację integracyjną w kresowych klimatach, a na nocne marki czeka solidna porcja Wilna by night;-)

 

NIEDZIELA

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do Trok – średniowiecznej rezydencji książęcej. Zwiedzimy słynny malowniczo położony na wysepce zamek, mający opinię najbardziej fotogenicznego w krajach bałtyckich.Trakai Island Castle in Galve Lake

Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy – pora na powrót do ojczyzny. Podczas przejazdu nie zabraknie dobrego kina, muzyki oraz regeneracyjnych napojów i przekąsek. Historia kołem się toczy, a Władysław Stanisław Reymont w Chłopach doskonale ukazał nam cykliczność życia – w związku z tym naszą przygodę skończymy tam, gdzie ją zaczęliśmy. W Warszawie wylądujemy w godzinach późno popołudniowych, a w Krakowie – wieczornych.

 

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

  • wyjazd fakultatywny do Jurmali – 15 € (cena zawiera transport oraz degustację lokalnych specjałów)
  • wyjazd oraz powrót do Krakowa – 120 zł (cena łączna za przejazd w obie strony KRK-WAW-KRK)
  • dopłata do pokoju 2-osobowego – 20 € zł/os. (dopłata łączna za wszystkie noclegi)

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne oraz szczegółowe ceny poszczególnych artykułów. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi. Przypominamy, że ilość miejsc jest ograniczona. Miejsca zapełniają się bardzo szybko, więc w celu uniknięcia przykrych rozczarowań lepiej nie zwlekać do końca. ;-)

Serdecznie pozdrawiamy,
Ekipa Venture Club Polska ;-)

kontakt