Majówka 2018

Sveti Stefan

Termin: 27.IV – 06.V
Koszt: 989 zł

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

Podczas rezerwacji w polu „Nazwa wyjazdu” należy wpisać hasło „Majówka”. ;-)

(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty)

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU

Piątek
Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem czy samochodem. Wyjazd tradycyjnie spod Hotelu Wyspiański (róg ul. Kopernika i ul. Westerplatte – zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej!

Miejsce zbiorki

Wesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz!

VentureClubCoach

Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie! Bardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz ważny dowód osobisty (paszport nie będzie potrzebny) i trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.

Sobota
Nad ranem dojedziemy do stolicy Węgier. Budapeszt… – do tej nazwy przywykliśmy i nawet jeśli znamy określenie „Perła Dunaju”, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego trafności. Lecz gdy sami staniemy w końcu na Wzgórzu Zamkowym i spróbujemy ogarnąć wzrokiem wspaniałe budowle, majestatyczne mosty i rozchodzące się promieniście aleje, jasnym staje się, że to jedno z najpiękniejszych miast naszego kontynentu.Budapest Heroes' SquareNa śniadanie wybierzemy się do słynnej zabytkowej hali targowej Budapest great market hall po czym obierzemy kurs na monumentalne zabytki miasta.Budapest opera Naszym oczom ukażą się m.in.:

majestatyczny kompleks Zamku Królewskiego znajdujący się wraz z całym Wzgórzem Zamkowym na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,
zbudowany w XIII w. kościół Macieja, pełen pięknych fresków i witraży,
Budapest bridgegmach Parlamentu z końca XIX w., przy wznoszeniu którego pracowało ponad 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota i ponad 40 milionów cegieł,Budapeszt - Kawiarnie na Baszcie

Most Łańcuchowy, uważany za najpiękniejszy nad całym Dunajem,
Bazylika Św. Stefana, która w najszerszym miejscu mierzy 55 m długości, zajmuje powierzchnię 414 m2 i może pomieścić 10 000 wiernych.Budapest - st IstvanZamiast zwiedzać wolisz poznać urok węgierskich term? Nie ma problemu – osoby chętne na czas naszego małego „Tour de Budapest” zatrzymają się na kilka godzin w Łaźniach Sechenyiego – jednym z największych i najładniejszych kompleksów term i basenów w Europie,IMG_3195 gdzie na spragnionych aktywności i orzeźwienia czekają baseny na otwartym powietrzu, liczne termy o zróżnicowanej temperaturze wody, sauny, solarium i masaże.

Późnym popołudniem/wieczorem dojedziemy do Sarajewa, który jest jednym z najpiękniejszych miast Bałkanów. Zakwaterujemy się, a tuż po regeneracji ruszamy w miasto na specjalnie przygotowaną trasę, gdzie czeka nas to, co w wyjazdach VentureClubu najważniejsze – zwiedzanie okraszone sporą dozą integracji. Następnie część z nas zapewne uda się do pokoi, natomiast nocne marki zapraszamy na imprezę do białego rana w klimatach bałkańskich w jednym z rekomendowanych klubów!Nightlife

Niedziela
Po śniadaniu udamy się na spacer połączony ze zwiedzaniem Sarajewa.120522071728_sarajevo_mon_amour_by_edamak-d33k0wvSarajewo jest znane Polakom głównie z zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się tu w roku 1984, oraz z historycznego zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Dziś miasto jest stolicą kraju, zamieszkaną przez ponad 300 tysięcy ludzi. To sama esencja Bałkanów. Tu katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety sąsiadują ze sobą od wieków. To miasto, które jak żadne inne wywiera niesamowite wrażenie na przybyszach.Sarajevo riverCo dane nam będzie zobaczyć podczas połączonego ze zwiedzaniem spaceru?

Naszym łupem padnie przede wszystkim starówka – wybitnie turystyczne miejsce: wszędzie dookoła znajdują się kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami, a wszystko to w zabytkowej zabudowie pamiętającej jeszcze czasy świetności Imperium Osmańskiego. To właśnie Turcy przyczynili się do największego rozkwitu miasta. Stare Miasto pełne jest zabudowań religijnych i unikatowych przykładów architektury bośniackiej. We wschodniej części dzielnicy widoczne są wpływy tureckie, natomiast zachodnia część charakteryzuje się nurtami architektonicznymi i kulturalnymi z Austro-Węgier.Sarajevo streetWśród głównych atrakcji Starego Miasta można wymienić katedrę Serca Jezusowego, synagogę, targ Baščaršiję, Begovą džamiję, medresę Seldžukiję. Na południowych obrzeżach starówki, nad rzeką Miljacką znajduje się miejsce dokonania zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga – wydarzenie to stało się powodem wybuchu I wojny światowej.Szczególnie niezwykłym miejscem jest Begova džamija – meczet Gazi Husrev-Bega (z 1530 r.), uważany za najważniejszy w całej Bośni. Do kompleksu religijnego należą także dwa mauzolea (w większym znajduje się pozłacany sarkofag samego fundatora), 45-metrowy minaret oraz medresa (szkoła średnia).

Sebilj at BaščaršijaMedresa Seldžukija (czasowo nazywała się Kuršumlija od tureckiego „kuršum” – „ołów”, gdyż dach kryty jest płytkami ołowianymi) to zabytkowa muzułmańska szkoła religijna z XVI w.SarajevoBaščaršija zaś to główny plac handlowy Sarajewa, o wielowiekowej tradycji. Dziś także możemy podziwiać tu m.in. kowali przy pracy. Na naszych oczach wyrabiają oni np. słynne tygielki do kawy, a sprzedawcy głośno targują się z kupującymi.Bosnia and Herzegovina beautiful landscape

Po południu wyruszymy w dalszą podróż. Przejedziemy najprawdopobniej najbardziej malowniczą trasą na Bałkanach, która wiedzie z Bośni do Czarnogóry.

Po drodze zatrzamy się na piknik w wyjątkowo magicznym miejscu. ;-)

Wieczorem zakwaterujemy się nad Czarngórską Riwierą i udamy na odpoczynek.

Nocne Marki będą mogli wziąć udział w kolejnej imprezie integracyjnej. ;-)

Poniedziałek
Po śniadaniu wyruszymy na wyjazd fakultatywny. Tym razem czeka nas niezwykłe wybrzeże Czarnogóry. Droga prowadzi praktycznie wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Czeka na nas kilka fantastycznych miejsc.

Najpierw pojedziemy do Baru. Miasto składa się z dwóch części – Starego i Nowego Baru.Bar - Panorama Stary Bar (dawniej Antivari – od położonego po przeciwnej stronie Adriatyku włoskiego Bari) zbudowany został prawdopodobnie jeszcze w VI wieku przez Rzymian. Budowa twierdzy, której pozostałości możemy podziwiać do tej pory, rozpoczęta została jednak przez książąt Zety w XI wieku – miasto stało się wtedy jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych na wybrzeżu Adriatyku.Stary Bar W okresie największego rozkwitu Bar konkurował z Dubrownikiem (należącym wtedy do Wenecji), w końcu Wenecjanie zdobyli go w 1443 roku. Stary Bar nie utracił swojej autonomii, wręcz przeciwnie: stał się miastem-państwem z własnym wojskiem, flagą i monetami. Potem miasto przeszło w posiadanie Imperium Osmiańskiego, a następnie, pod koniec XIX w., Czarnogóry.
Obecny, nienajlepszy wygląd tego miejsca spowodowany jest trzęsieniem ziemi, które miało tu miejsce w kwietniu 1979 roku. Trwało tylko 10 sekund, ale zniszczyło wiele starożytnych budynków, pomników i dzieł sztuki w okolicy. Od tego czasu miasto jest zrujnowane i opuszczone, cały czas prowadzone są jednak prace przy jego odbudowie. Wśród ruin znajdziemy m.in. dobrze zachowaną wieżę zegarową z czasów tureckich, resztki katedry św. Jerzego i XVII-wieczny meczet.Nowy Bar Nowy Bar przyciąga turystów dobrze rozbudowaną infrastrukturą i portem jachtowym. Urok kurortu podkreślają malownicze uliczki, kawiarenki i restauracje. Po dziś dzień to także jeden z najważniejszych portów na Adriatyku.

Kolejnym miejscem, o które zahaczymy tego jakże obfitego w atrakcje dnia, będzie Petrovac. To miasto, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIII w., choć osady na tym terenie działały już w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Lubiącym zwiedzać Petrovac oferuje cerkiew, ruiny rzymskiego domu z II wieku, pozostałości twierdzy weneckiej oraz skaliste wysepki z cerkwią leżące naprzeciw miasta. W okolicy można również zobaczyć kilka monastyrów. Poza tym jest to prężnie rozwijający się kurort otoczony przepięknymi plażami, wybierany często także przez okoliczną ludność, a to ze względu na spokój i niepowtarzalny klimat.Dՠ

Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Bečići – kurorcie z luksusowymi hotelami i dwukilometrową plażą, która w 1935 roku wygrała rywalizację o tytuł najpiękniejszej plaży Europy. Bečići wybrali na miejsce pobytu w Czarnogórze m.in.: Madonna, Brad Pitt, Anjelina Jolie i zespół The Rolling Stones.Beach

Następnie przejedziemy do Kotoru, miasteczka pełnego nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Chociaż w 1979 roku Kotor został wpisany na listę UNESCO, to jego zabytki są w większości nieodrestaurowane, a nawet opustoszałe i pozamykane. Ulice Starego Miasta nie mają nazw (za to każdy dom oznaczony jest osobnym numerem), w ich plątaninie postaramy się znaleźć XV-wieczny Pałac Namiestnika Wenecji (Kneževa palata), pałac rady miejskiej (Gradska vijećnica) z 1762 r., który w XIX w. wojska francuskie przekształciły w teatr, a także Katedrę św. Trypuna, której budowa została zakończona w 1166 r., a wnętrze skrywa wiele cennych zabytków.Kotor - Panorama Nigdy niezdobyty przez Turków Kotor dzisiaj brany jest szturmem przez wielu przyjezdnych, którzy wędrują wzdłuż murów oraz pokonują niezliczone schodki prowadzące do twierdzy św. Jana.KotorPrzewidujemy czas wolny na posiłek w jednej z lokalnych konob – tradycyjnych tawern. Turyści ostrzą sobie tu zęby przede wszystkim na ryby i owoce morza, których okolica dostarcza w wielkim wyborze. Krewetki, langusty, ostrygi, mule, kalmary, pstrągi, karpie, węgorze przyrządzane są najczęściej na grillu, ale też na patelni, w garnku, w postaci szaszłyków, filetów, zup, potrawek.

Pora na wizytę w Budvie – mieście, którego początki sięgają IV w. p.n.e., a historia obfituje w przełomy i zmiany rządów. Znajdowało się ono pod panowaniem kolejno: Ilirów, Greków, Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego, Serbów, Republiki Weneckiej, Monarchii Habsburgów, Austrii, Jugosławii… Tak burzliwa i intrygująca historia wiąże się oczywiście ze sporą liczbą zabytków. Dane nam będzie podziwiać:

- położoną na wysuniętym w morze cyplu, rozbudowaną i otoczoną murami przez Wenecjan w XV w. starówkę z cytadelą, której budowę rozpoczęto w V w. p.n.e., i murami obronnymi, których częścią jest twierdza Morgen z XIX w.,
- Konkatedrę św. Jana Chrzciciela – największą budowlę sakralną miasta z uważanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Budvańskiej,
- kościół Santa Marija in Punta – najstarszą budowlę w mieście, zbudowaną w 840 r. przez benedyktynów,
- dwie cerkwie (w tym jedną z XII w.).

W okolicy znajduje się też wyspa św. Mikołaja – największa (2 km długości) wysepka na czarnogórskim wybrzeżu, nazywana przez autochtonów Hawajami.

Wieczór spędzimy w Budvie, która stanowi centrum obleganej przez turystów Riwiery Budvańskiej, która rozciąga się od zatoki Trašte po Petrovac. Miejscowość przyciąga (poza zabytkami) malowniczymi widokami, wspaniałą roślinnością śródziemnomorską oraz licznymi piaszczystymi plażami. Odbywa się tam Festiwal Piosenki Śródziemnomorskiej i Międzynarodowy Festiwal Teatralny.Budva Tak, to możliwe – na żywo Budva wygląda jeszcze lepiej niż na przedstawionych fotkach!

Uff, chyba wystarczy – czas wracać do pensjonatu na kolejną imprezę integracyjną ;-)

Wtorek
Tuż po śniadaniu wykwaterujemy się i ruszymy do Albanii. Po przekroczeniu granicy czarnogórkso-albańskiej zatrzymamy się w Shkodrze – jednym z najstarszych albańskich miast i zarazem jednym z najważniejszych ze względu na kulturę i gospodarkę. ShkodraShkodra uważana jest za duszę Albanii, ponieważ zabytkowe, często popadające w ruinę zabudowania łączą się z komunistycznymi blokami oraz nowoczesnymi budowlami. Wiele z nich stoi niedokończona. Właśnie taka jest też Albania, więc określenie jest trafne.Shkodra_castleW Shkodrze trzeba zwiedzić ruiny zamku Rozafa, z którego roztacza się panorama miasta na tle Alp Albańskich i rozlewisko rzeki Bojana oraz ważne kościoły: meczet, katedrę chrześcijańską oraz prawosławną.visit-shkodra-shkoder-albania Będąc na zamku warto zapytać o legendę o Rozafie lub wejść do muzeum historii i legend zamku. Można też napić się kawy lub herbaty w tamtejszej kawiarni.Drisht

Wybierzemy się również do średniowiecznej cytadeli Drisht, przy którym znajduje się XVIII-wieczny most Mes oraz nad piękne Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Bałkanach, co ciekawe, tylko jego czarnogórska część jest pod ochroną, jaką zapewnia miano Parku Narodowego.krujee1

Następnie przejedziemy do Krui – jednej z najsłynniejszych miejscowości w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane „albańskim Krakowem”. Najsłynniejszym zabytkiem Krui jest charakterystyczny żółty zamek (Kalaja e Krujës). Droga do zamku prowadzi przez bardzo ciekawy drewniany turecki bazar (Pazari i Derexhikut), pełen kramów z lokalnymi pamiątkami. pazari_kruje2Bazar niegdyś rozciągał się od centrum miasta do samego zamku i liczył 150 sklepów. Na początku bazaru znajdziemy uliczkę z małymi kawiarniami i restauracjami. W wielu lokalach obsługują kelnerzy w strojach ludowych. Bazar został odrestaurowany z okazji 500. rocznicy śmierci Skanderbega.Kruje-Albania-Dancers-in-Traditional-CostumesW zamku ma siedzibę Muzeum Skanderbega. Zgromadzono tu wiele zabytków związanych z historią regionu i z samym bohaterem. Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Etnograficzne. Muzeum zostało uznane za jeden z najważniejszych pomników kultury w kraju. W zaledwie kilku pokojach zebrano przedmioty obrazujące rzemiosło i warunki życia w Albanii na przestrzeni ostatnich 300 lat.pla-durres-albania-67899550

Wieczorem zakwaterujemy się w Durrës – kurorcie położonym nad Adriatykiem, jednym z najstarszych miast Albanii.Downtown-before-the-sunset-durres-albania+1152_12965746967-tpfil02aw-18272Dla chętnych standardowo przewidujemy nocne atrakcje … ;-)

Środa
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta, zobaczymy m.in.:101595470

 • Rzymski amfiteatr z czasów cesarza Hadriana, odkryty przypadkowo dopiero w 1966 roku.
 • Forum rzymskie z VII w.
 • Wieżę wenecką i fragment murów obronnych nieopodal portu,
 • Pałac króla Zoga zbudowany w stylu art deco na początku lat dwudziestych, w której w czasie zimnej wojny wizytował m.in Nikita Chruszczow.Great_Mosque_of_Durres_2016_Albania

Po południu przejedziemy do stolicy Albanii – Tirany. Większość zabytków zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta. Punktem orientacyjnym jest olbrzymi plac Skanderbega (bohatera narodowego, który przez lata stawiał skuteczny opór Turkom).tirana-4 W jego centrum widzimy konny pomnik dzielnego Albańczyka – jest to jedna z wizytówek miasta. Znajduje się przy nim Narodowe Muzeum Historyczne. Jego fasada wyróżnia się olbrzymią mozaiką przedstawiającą postacie Albańczyków z czasów historycznych i współczesnych.pobrany plik Zobaczymy również meczet Ethem Beja, jeden z najstarszym budynków stolicy Albanii. Zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, wyróżnia się przepięknie zdobionym wnętrzem. Obok wznosi się Wieża Zegarowa – pochodząca z XIX wieku konstrukcja, która dziś służy za punkt widokowy.AL_18022016104338

Następnie udamy się w kierunku granicy albańsko-macedońskiej, wieczorem przyjedziemy do Ochrydu, gdzie zakwaterujemy się w hotelu nad jeziorem. Czas wolny na regenerację, a następnie relaks nad jeziorem połączony z degustacją lokalnych trunków. Ohrid lake

Czwartek
Po śniadaniu fakultatywny wyjazd na zwiedzanie Ochrydu, miasta wpisanego na listę UNESCO oraz monastyru św. Nauma. Ohrid pan

Zobaczymy m.in.: antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami, wzgórze Plaosnik, górujące nad miastem mury twierdzy cara Samuila oraz usytuowaną na wysokim klifie cerkiew św. Jovana Kaneo.

Ohrid coast

Odwiedzimy również warsztat tradycyjnego czerpania papieru.

Sveti NaumPo południu przejedziemy do monastyru św. Nauma. Zwiedzimy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości. SvetiNaum

Monastyr św. Nauma to miejsce mistyczne, w którym według legendy, przyłożywszy ucho do grobowca, możesz usłyszeć bicie serca świętego.

CernyDrin Następnie udamy się na rejs po źródłach rzeki Czarny Drim.SvNaumCzas na powrót do hotelu, a dla chętnych – kolejna porcja nocnych przygód … ;-)

Piątek
Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu z hotelu przejedziemy piękną trasą widokową przez malowniczy Park Narodowy Mavrovo do kanionu Matka – najpiękniejszego w Macedonii, Kanion Matkautworzonego na rzece Treska, gdzie dla chętnych przewidujemy rejs łódkami, zwiedzanie jaskini oraz cerkwi św. Mikołaja z XIII w.
Natępnie pojedziemy do Skopje,SkopjeRT największego miasta i stolicy Macedonii, położonego malowniczo nad rzeką Wardar.SkopjeMS Skopje stanowi główny ośrodek gospodarczy i kulturalny oraz dużą atrakcję dla odwiedzających.Young women walking through outdoor bars and restaurants at Carsija district-Old Bazaar in Skopje, Macedonia W starożytności istniała tu iliryjska osada Scupi, która należała do helleńskich Macedończyków i Rzymian.SkopjeOT Główne atrakcje Skopje to ruiny z czasów rzymskich,?????? architektoniczne perełki z okresu panowania tureckiego oraz najbardziej znana cerkiew św. Spasa z XVII wieku.SkopjeCVPo zwiedzaniu czas wolny – pora na zakupy, przekąski itp,SkopjeTBWieczorem przewidujemy kolację w lokalnych klimatach,SkopjeNP podczas której nie zabraknie dobrej bałkańskiej kuchni oraz muzyki. ;-) SkopjeNFPo wszystkim czeka nas wesoły przejazd do Wojwodiny. ;-)

Sobota
Nad ranem dojedziemy do Nowego Sadu – głównego miasta Wojwodiny, które jest jednym z najważniejszych centrów kulturowych Serbii oraz drugim po Belgradzie ośrodkiem akademickim kraju.
Po śniadaniu zakwaterujemy się w centrum miasta, gdzie przewidujemy trochę czasu na odpoczynek oraz regenerację.Fruska-goraPo południu dla chętnych fakultatywny wyjazd na Frušką Górę, to pasmo górskie znajdujące się między Sawą a Dunajem, z najwyższym szczytem Crveni Čot (539 m n.p.m.). Chianti landscape with bottle of wine in ItalyFruška Gora słynie ze znakomitych win, ale największą atrakcją jest sieć klasztorów prawosławnych – monastyrów – które można potraktować jako osobną propozycję trasy wycieczkowej.

petrovaradin
Kolejnym miejscem, które zobaczymy tego jakże pięknego dnia, będzie Twierdza Petrovaradin znajdująca się w obrębie miasta Nowy Sad, w dzielnicy Petrovaradin, na prawym brzegu Dunaju. Pierwsze utwierdzenia i zaczątki twierdzy w tym miejscu związane są z cywilizacją rzymską i bizantyjską.petrovaradin-1 Rzymianie wybudowali tu twierdzę pod nazwą Cusum, którą następnie przejęło Bizancjum i nazwało Petrikon. Obecny swój wygląd twierdza zawdzięcza Austrii, która na miejscu wcześniejszych średniowiecznych umocnień, wybudowała twierdzę w celu obrony przed Imperium Tureckim.petrovaradin Petrovaradin często jest nazywany Giblartarem na Dunaju. Petrovaradinska twierdza jest zabytkiem kultury, na jej terenie znajdują się muzea, galerie oraz kluby muzyczne i kawiarnie.petrovaradinulica

Resztę dnia spędzimy w Nowym Sadzie – głównym mieście Wojwodiny, które jest jednym z najważniejszych centrów kulturowych Serbii oraz drugim po Belgradzie ośrodkiem akademickim kraju.nspanorama Nowy Sad jest kojarzony z austro-węgierską architekturą, wielokulturowością i wielonarodowością, festiwalami teatralnymi i dużym muzycznym wydarzeniem znanym w całej Europie – festiwalem Exit, obejmującym kilkanaście scen muzycznych.novisad Głównym obiektem naszego zainteresowanie będzie zabytkowa dzielnica miasta Stari Grad, z wieloma zabytkami, muzeami, kawiarniami, restauracjami i sklepami.nocni-zivot Znajduje się tam wiele zabytkowych świątyń prawosławnych, katolickich, greckokatolickich, ewangelickich i innych, a także synagoga. W pobliżu mostu Varadin znajduje się port turystyczny goszczący statki wycieczkowe z całej Europy. Ponadto w mieście organizowane są rejsy po Dunaju.ptrfromnsPodczas przewidzianego czasu wolnego będzie możliwość zasmakowania tutejszej kuchni – mieszaniny tradycji serbskich i węgierskich. Niech więc nikt nie waży się stołować w licznych tu pizzeriach! To byłby grzech śmiertelny. Zasada jest prosta: jeśli jesteśmy głodni, omijamy wszystkie miejsca, które mają „zachodnie” nazwy. Na okolicznym targu będzie można nabyć wszystko co domowe, m.in. rakiję wyrabianą przez chłopów. ;-) laze-teleckogWiększość z nas zapewne spotka się na najpopularniejszej uliczce z licznymi pubami i knajpkami (ul. Laze Teleckog), gdzie czeka nas kolejna solidna porcja integracji …nsnightlife

Niedziela
Po śniadaniu wykwaterujemy się i udamy w kierunku granicy serbsko-węgierskiej.
I już wracamy do ojczyzny. Podczas przejazdu nie zabraknie dobrego kina, muzyki oraz regeneracyjnych napojów i przekąsek … ;-) Po drodze zatrzymamy się na obiad w sprawdzonej knajpce z dobrym lokalnym jedzeniem.

Historia kołem się toczy, a Władysław Stanisław Reymont w „Chłopach” doskonale ukazał nam cykliczność życia – w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Krakowie, gdzie wylądujemy w późnych godzinach wieczornych.
Tutaj zapewne będą miały miejsce gorączkowe rozmowy na temat następnej wyprawy. Przyzwyczailiśmy się. :)

ekipa

 

CO OBEJMUJE KOSZT WYJAZDU?

 • przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo),
 • noclegi ze śniadaniami w hotelach oraz pensjonatach***,
 • piknik na trasie,
 • polskojęzycznego pilota na całej trasie,
 • zwiedzanie z przewodnikiem,
 • ubezpieczenie {KL: 10.000€ ; NNW: 2.000€ ; bagaż: 200€},
 • degustację „lokalnych trunków” nad Jeziorem Ochrydzkim,
 • identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp.
 • klubowy „Welcome Drink” ;-)

… oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

 • wyjazd na zwiedzanie czarnogórskiego wybrzeża – 20 € (w cenie bilety wstępu)
 • wyjazd na zwiedzanie Ochrydu oraz monastyru św. Nauma – 20 € (w cenie bilety wstępu)
 • wyjazd na Frušką Górę - 10 €
 • opcjonalne wstępy do poszczególnych obiektów/klubów itp. – 10 €
 • dopłata do pokoju 2-osobowego – 150 zł/os. (dopłata łączna za wszystkie noclegi)

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

Podczas rezerwacji w polu „Nazwa wyjazdu” należy wpisać hasło „Majówka”. ;-)

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne oraz szczegółowe ceny poszczególnych artykułów. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi. Przypominamy, że ilość miejsc jest ograniczona, więc w celu uniknięcia przykrych rozczarowań lepiej nie zwlekać do końca.

kontakt

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia niebawem!

Ekipa Venture Club Polska ;-)