Wakacje Lipiec 08-17/07/2022 – Grecja – Albania – Macedonia – Wyspy Jońskie

Corfu

Koszt wyjazdu 999zł + 100€ obejmuje:

-przejazd autokarem klasy LUX (wygodne siedzenia, toaleta, klimatyzacja, barek, wideo), -noclegi z wyżywieniem BB w hotelach oraz pensjonatach ***, -zwiedzanie z przewodnikiem, -ubezpieczenie {KL: 10.000 € ; NNW: 2.000 € ; bagaż: 200 €}, -napoje oraz przekąski na trasie, -degustację lokalnych trunków, -identyfikatory, smycze, mapki, materiały organizacyjne itp. -klubowy „welcome drink” … oraz standardowo, wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę ;-)

(Brak obowiązku testów oraz szczepień)

(Paszport nie jest wymagany, wystarczy ważny dowód osobisty)

Piątek

Naszą przygodę rozpoczniemy w Krakowie, dokąd z każdego miejsca w Polsce można dojechać bezproblemowo chociażby pociągiem, autobusem, samolotem. Wyjazd spod Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawiej obok dworca PKP (zobacz mapę) o 23.30. Prosimy o przybycie 15min wcześniej!

MiejsceSpotkania

Wesoły autokar, wyposażony w wygodne rozkładane oraz rozsuwane fotele, toaletę, lodówkę, barek itp., zabierze nas w niezapomnianą podróż. Czas będziemy umilać sobie dobrą muzyką, filmami i karaoke. Zabierz kilka swoich ulubionych kawałków i pokaż nam, co lubisz! Jedziesz z nami pierwszy raz? Witamy na pokładzie!VCPCoach

Bardziej doświadczeni i zaprawieni w boju koledzy i koleżanki w mig wprowadzą Cię w arkana naszej radosnej gromadki! Jedziesz pierwszy, drugi, sto osiemdziesiąty raz? Zabierz trochę „prowiantu” – integrację czas zacząć! Po drodze planujemy częste (co ok. 3 godziny) postoje na stacjach benzynowych. Można rozprostować kości i uzupełnić zapasy.

Sobota

Po wesołej nocy w autokarze, nad ranem przebudzimy się na granicy Węgiersko-Serbskiej, skąd udamy się do Nowego Sadu, stolicy Wojwodiny – autonomicznego okręgu na północy Serbii. novisadPrzewidujemy krótki spacer po mieście oraz czas wolny na śniadanie, zakupy itp. Późnym popołudniem zakwaterujemy się na południu Serbii, gdzie czekam nas solidna porcja integracji. ;-) Nightlife

Niedziela

Po śniadaniu udamy się w dalszą drogę. Naszym pierwszym celem będzie Prizren, najpękniesze miasto Kosowa. Prizren powstało w czasach rzymskich – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z II wieku naszej ery

.Prizren1

Miasto przechodziło z rąk do rąk, a każdy rządzący zostawiał w nim cząstkę swojej kultury. Prizren znajdowało się pod władaniem Bułgarów, Cesarstwa Bizantyjskiego, Serbów, a w końcu Imperium Osmańskiego. Miasto miało swój epizod jako stolica Carstwa Serbskiego – XIV-wiecznego tworu, który w swoich czasach był jednym z największych państw na mapie Europy. W XIX wieku powstała tu Liga Prizreńska, która jako organizacja stała na straży praw Albańczyków.Prizren

Tak duża różnorodność kultur wymieszana w bałkańskim kotle musiała wrzeć, a w końcu wybuchnąć. Miasto zdaje się o swojej okrutnej i wcale nie tak odległej historii nie pamiętać. Uliczki nad rzeką wypełnione są restauracjami, a zakochani, przysięgając sobie wierność, kwitują te wyznania przypięciem kłódki na jednym z prizreńskich mostów. Albańskie i kosowskie flagi zdobią wiele miejskich budynków, uliczni artyści wabią przechodniów swoimi umiejętnościami, a turyści popijają mocne espresso w kawiarni z widokiem na twierdzę Kalaja. Wszyscy widzą, że w połowie drogi na twierdzę stoi cerkiew – osobliwa, bo bez dachu. Strawił go zaprószony przez Albańczyków ogień.

PrizrenMost

W mieście zobaczymy m.in.: cerkiew Chrystusa Zbawiciela z freskami (połowa XIV wieku); ruiny monasteru Świętych Archaniołów (1348); ruiny zamku Nemaniczów (XIV wiek); meczet Sinana Paszy (1615); cerkiew klasztorna Bogurodzicy Ljeviškiej fundowana przez króla Milutina (1307), wewnątrz zdobiona freskami stanowiącymi jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa bizantyjskiego okresu Paleologów, ruiny soboru św. Jerzego z 1856; katedrę Matki Bożej Nieustającej Pomocy z XIX wieku.krujee1

Następnie przejedziemy do Krui – jednej z najsłynniejszych miejscowości w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane „albańskim Krakowem”. Najsłynniejszym zabytkiem Krui jest charakterystyczny żółty zamek (Kalaja e Krujës). Droga do zamku prowadzi przez bardzo ciekawy drewniany turecki bazar (Pazari i Derexhikut), pełen kramów z lokalnymi pamiątkami.

pazari_kruje2

Bazar niegdyś rozciągał się od centrum miasta do samego zamku i liczył 150 sklepów. Na początku bazaru znajdziemy uliczkę z małymi kawiarniami i restauracjami. W wielu lokalach obsługują kelnerzy w strojach ludowych. Bazar został odrestaurowany z okazji 500. rocznicy śmierci Skanderbega.

Kruje-Albania-Dancers-in-Traditional-Costumes

W zamku ma siedzibę Muzeum Skanderbega. Zgromadzono tu wiele zabytków związanych z historią regionu i z samym bohaterem. Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Etnograficzne. Muzeum zostało uznane za jeden z najważniejszych pomników kultury w kraju. W zaledwie kilku pokojach zebrano przedmioty obrazujące rzemiosło i warunki życia w Albanii na przestrzeni ostatnich 300 lat.

pla-durres-albania-67899550

Wieczorem zakwaterujemy się w okolicach Durrës – kurorcie położonym nad Adriatykiem, jednym z najstarszych miast Albanii.

Downtown-before-the-sunset-durres-albania+1152_12965746967-tpfil02aw-18272

Dla chętnych standardowo przewidujemy nocne atrakcje … ;-)

 

Poniedziałek

Kolejny dzień potraktujemy regeneracyjnie, gdyż każdy spędzi go wg własnych upodobań, wypoczywając, plażując, konsumując itd. Część uczestników, zachwycona pogodą, malowniczością okolicy i niskimi cenami, zapragnie zapewne zostać na miejscu, a Ich dzień będzie obfitował w kąpiele, plażowanie, różnorakie gry, zabawy itp.

AlbaniaCoast2

Natomiast dla aktywnych przewidujemy rejs po urokliwym wybrzeżu.

Rejs Albania

Wieczorem przewidujemy kolejną porcję integracji połączonej z bardzo dobrą, pozytywną zabawą … ;-)Ognisko

Wtorek

Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu czeka nas przejazd wzdłuż Riwiery Albańskiej, słynącej z pięknych widoków tarasowych sadów, obsadzonych drzewami oliwkowymi i cytrusowymi. AlbaniaPlanujemy regularne postoje w najatrakcyjniejszych miejscach, m.in. nad zatoką Porto Palermo z widokiem na twierdzę, zamek wybudowany został przez Ali Paszę Tepelenę.

Saranda23

Natomiast w przerwach pomiędzy spacerami można odetchnąć na plaży miejskiej.

Porto Palermo

Wieczorem zakwaterowanie nieopodal wybrzeża greckiej wyspy Korfu. … i kolejna wesołą noc … ;-)

 

Środa

Po śniadaniu, dla chętnych wyjazd fakultatywny podczas którego poznamy najpiękniejsze zakątki albańsko-greckiego pogranicza. . Po drodze zatrzymamy się przy Syri i Kaltër- czyli tzw. Niebieskim Oku – podwodne źródło znajdujące się w przepięknym gaju.

BlueEye

Skały, z których biją źródła rzeki Bistrica, znajdują się ok. 45 metrów pod powierzchnią ziemi, niesamowicie fascynujący widok. Ciekawostką jest fakt, że za czasów komunistycznego reżimu wstęp na te tereny zarezerwowany był wyłącznie dla partyjnej elity.

SyriKalter

Przejazd do wioski Mesopotam, gdzie stoi niewielki kościół, jedna z najlepiej zachowanych w Albanii świątyń bizantyńskich. Następnie przejedziemy do Butrint – nazywanego „starożytnym miastem”, założonego przez Ilyryjczyków.

ButrintPanorama

Miasto leży na niewielkim półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrinti. Stanowi niewielką osadę i stanowisko archeologiczne i jest absolutną perłą wśród atrakcji turystycznych.

Butrin

Na terenie tego rozległego kompleksu, który zaliczany jest dzisiaj do jednego z Parków Narodowych Albanii, znajdują się szczątki budowli z różnych okresów czasowych na przełomie 2500 lat.

Amphitheatre_of_Butrint

Leżące wśród gór nad jeziorem było w starożytności silnie ufortyfikowane, chociaż ze światem zewnętrznym łączył je naturalny kanał kończący się nad Morzem Jońskim. Znajduje się tu amfiteatr, baptysterium z kolorowymi mozaikami oraz łaźnie z czasów rzymskich.

AlbaniaCoast

Po zwiedzaniu udamy się na czas wolny do Sarandy – zdecydowanie najatrakcyjniejszego turystycznie miasteczka, nazywanego „miastem młodożeńców”, malowniczo położone w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego.

Saranda23

Natomiast w przerwach pomiędzy spacerami można odetchnąć na plaży miejskiej.

Porto Palermo

Wieczorem wrócimy do hotelu, gdzie czeka nas kolejna porcja nocnych przygód … ;-)

Czwartek

Po śniadaniu, dla chętnych wyjazd fakultatywny do jednych z najpiękniejszych zakątków zachodniej Grecji. Odwiedzimy m.in. słynącą z przepięknych plaż Pargę, to liczący niewiele ponad 2 tyś mieszkańców kurort położony u wybrzeży Morza Jońskiego. Urokliwe uliczki zachęcają do leniwych spacerów, w których przyjemnością jest się pogubić, a liczne tawerny kuszą pięknie położonymi tarasami w których można skosztować smacznej greckiej kuchni.Visit-Parga-from-Corfu  Dla chętnych przewidujemy całodzienny rejs na perły Morza Jońskiego. Podczas rejsu zobaczymy skaliste zachodnie wybrzeże Paxos i słynne Błękitne Groty. Statek wpływa do największej z nich, w której podczas wojny ukrywała się ponoć grecka łódź podwodna. Wrażenia są niesamowite, wybrzeże, białe klify, wpadające do turkusowego morza robią wrażenie. 145Wg legendy, ta najmniejsza z Wysp Jońskich została stworzona przez boga morza Posejdona, który odłupał trójzębem południowy kraniec Korfu, by móc cieszyć się na osobności ukochaną boginią – Amfitrytą. Następnie łódź kieruje się na krystalicznie czyste, turkusowe wody otaczające Antipaxos, gdzie przewidziany jest czas na kąpiel. Na Antipaxos są też piękne, jasne, piaszczyste plaże uwielbiane przez Greków, którzy przypływają tu małymi łodziami. To miejsce to prawdziwy malutki raj. Wisienką na torcie jest zaokrętowanie w jednym z 3 portów i jednocześnie jedynych 3 miejscowości na Paxos – Loggos, Lakka i Gajos. parga-1024x676Najczęściej odwiedzane jest Gajos, będące stolicą wyspy, Wyspa liczy niewielu mieszkańców, żyjących w tradycyjny sposób i utrzymujących się z rolnictwa. Stąd pochodzi jedna z najlepszych greckich oliw. Podobnie jak w mieście Korfu miasteczko charakteryzuje stara wenecka zabudowa, zatopiona w subtropikalnej zieleni. Wąski kanał oddziela je od dwóch małych wysepek: Agios Nikolaos z ruinami weneckiej twierdzy z XV w. oraz Panagii, gdzie wznosi się latarnia morska i  kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej. 145 (1)Koniecznie trzeba rozsiąść się leniwie w jednej z uroczych tawern przy porcie i skosztować wyśmienitej, świeżuteńkiej greckiej kuchni. Mówi się, że właśnie na Paxos znajdują się najlepsze tawerny na Wyspach Jońskich. Wieczorem wrócimy do hotelu, gdzie standardowo czeka nas kolejna noc pełna wrażeń … ;-)

 

Piątek

Po śniadaniu oraz wykwaterowaniu udamy się do Joaniny, to malownicze miasto w północno-zachodniej Grecji, położone na zachodnim brzegu jeziora Pamvotida, u stóp gór Mitsikeli. Założone zostało prawdopodobnie już w czasach bizantyjskich (około X wieku n.e.) jako Nea Euria. Jednym z najciekawszych zabytków Joaniny jest usytuowana nad brzegiem jeziora okazała twierdza Ali Paszy. W swoim obecnym kształcie forteca powstała pod koniec XVII wieku. Zamek wzniesiony został na runach dawnej bizantyjskiej cytadeli. giannena-2Wewnątrz murów w miejscu gdzie niegdyś znajdował się pałac despotów Epiru, wznosi się dawna rezydencja Alego Paszy w której dziś funkcjonuje Muzeum Bizantyjskie. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz jeziora Pamvotida. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Janiny to m.in. wzniesiony w miejscu dawnej greckiej katedry XVII wieczny meczet Alego Paszy, stary bazar turecki, Muzeum Archeologiczne oraz usytuowany na wyspie klasztor świętego Pantalejmona (Agios Panteleimon). Następnie przejedziemy urokliwą grecką częścią Macedonii do Republiki Macedonii Północnej. Po przekroczeniu garnicy zatrzymamy się w Bitoli, głównym ośrodku południowozachodniej Macedonii. Przez miasto przepływa rzeka Dragor. Główną atrakcją Bitoli są ruiny założonego przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e antycznego miasta Heraklea Linkestis.

BitolaPanorama

Na jego terenie zobaczyć możemy fragmenty bizantyjskiej twierdzy, ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki oraz amfiteatr. Poza tym warto zwiedzić także cerkiew św. Dymitra,

BitolskiKorzo

XV wieczny meczet Ajdar – Gazi, XVI wieczną wieżę zegarową (Saat Kula), XVI wieczny meczet Evi oraz będący jedną z najstarszych budowli miasta zadaszony targ turecki (Bezisten). Następnie przejedziemy na nocleg na pograniczu macedońsko-serbskim.

 

Sobota

Dłuuugi czas na poranny odpoczynek, śniadanie oraz wykwaterowanie. Po południu zatrzymamy się w Belgradzie – mieście, w którym toczy się akcja filmów Underground i Czarny kot, biały kot Emira Kusturicy. Przewidujemy czas wolny, na posiłek, spacer, zakupy itd.

naslovnapozadinabeograd

Wśród zabytków, które warto zobaczyć w stolicy Serbii, warto wymienić chociażby: zabytkową dzielnicę i port Zemun, położone u ujścia Sawy do Dunaju, liczne obiekty sakralne (synagogę, kilka cerkwi, meczet Bajrakli oraz katolicką Katedrę Najświętszej Maryi Panny),zbudowany w stylu akademizmu budynek parlamentu, mauzoleum Josipa Broz Tito o nazwie Kuća Cveća (Dom Kwiatów),

bg-sava

Beli Dvor (Biały Pałac) – dwór królewski dynastii Karadziordziewiciów…Zwiedzanie zakończymy czasem wolnym w okolicach Kalemegdanu – fortyfikacji wybudowanych za czasów celtyckich

.Belgrade - The River

Po czasie wolnym, zaopatrzeni w niezbędny prowiant, ruszymy w dalszą drogą na północ. Czeka nas wesoły przejazd powrotny, w wyjątkowej atmosferze bardzo szybko minie ten czas … niestety … :(

 

Niedziela

Historia kołem się toczy, w związku z tym skończymy tam, gdzie zaczęliśmy. W Krakowie, gdzie wylądujemy w godzinach porannych.

Sunrise in Krakow. Poland

 

OPCJONALNE KOSZTY DODATKOWE:

- wyjazd fakultatywny Grecja – 15€

- wyjazd fakultatywny Albania – 15€

- rejs statkiem na Wyspy Jońskie – ok. 20€

- dopłata do pokoju 2-osobowego – 40 €/os . (dopłata łączna za wszystkie noclegi)

W CELU REZERWACJI MIEJSCA NALEŻY WYPEŁNIĆ FORMULARZ [LINK]

W dziale „Aktualności” na bieżąco publikujemy informacje praktyczne. Ponadto jesteśmy otwarci na wszelkie pytania oraz uwagi.

 

Serdecznie pozdrawiamy,

Ekipa Venture Club Polska ;-)

kontakt